Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

“Milli dayanışma bağlamanın telleri arasındadır”

 Ege Üniversitesinde, “Cumhuriyet, Muzaffer Sarısözen ve Türkü Dünyası” konuşuldu

“Milli dayanışma bağlamanın telleri arasındadır”

Ege Üniversitesi (EÜ) Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı tarafından Cumhuriyetin 100. Yılı Etkinlikleri kapsamında “Cumhuriyet, Muzaffer Sarısözen ve Türkü Dünyası” konulu konferans düzenlendi.  EÜ Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı Etkinlik Salonunda yapılan konferansı,  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Müzikoloji Bölümü Öğr. Gör. Dr. Süleyman Şenel verdi. Programa, EÜ Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı Müdürü Prof. Dr. Özge Gülbey Usta, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Öğr. Gör. Dr. Süleyman Şenel,  “Cumhuriyetimizin yüzüncü yılı dolayısıyla organize edilen bu program benim için çok anlamlı bir buluşma niteliği taşıyor. Cumhuriyet demek öğretmen demektir. Az zamanda çok iş yapılması gerekiyordu ve öğretmenler gerekeni yapıp topluma Cumhuriyeti öğrettiler. Bu öğretmenlerden birisi de Muzaffer Sarısözen. Görevini Sivas’ta yapan bir müzik öğretmeni Muzaffer Bey. Ahmet Kutsi Tecer ile tanıştıktan sonra alan araştırmaları sonucunda Ankara Devlet Konservatuarı Folklor Arşivi şefliğine davet ediliyor. Topluma ve öğrencilerine bir şeyler katmak için her zaman çok uğraşmış ve çok çalışmıştır. Bu sene Muzaffer Bey’in ölümünün 60. yıl dönümü. Muzaffer Sarısözen’in dört ülküsü vardı; türkü, halk oyunları, bağlama ve yurttan sesler. Tüm varlığı bu dört ilkeye bağlıydı. Bağlama büyük bir halk müziği enstrümanı. Yurttan Sesler, büyük bir sanatçı kadrosunun altyapısını oluşturması bakımından müthiş bir birlik. Halk Oyunları, toplum içerisinde müzik ve hareketle birlikte sunmak. Türkü ise tüm ilkelerin başında ve doğumdan ölüme kadar tüm hayatı ele alan bir kavram” dedi.

“Topluma indirgenemeyen müzik anlayışını değiştiren bir öğretmendi”

Muzaffer Sarısözen’in çalışma hayatı boyunca toplam 17 alan araştırması ve 8 bin eser ile yerel kimliğin ortaya çıkmasını sağladığından bahseden Öğr. Gör. Dr. Şenel, “Seçme Köy Türküleri’ ve ‘Yurttan Sesler’ Muzaffer Sarısözen’in halk ağzından yazdığı ve ülkenin tüm eğitim kurumlarında kullanılmasını sağladığı kitaplardır. Muzaffer Bey, topluma indirgenemeyen müzik anlayışımızı değiştiren bir öğretmendi. Yurttan Sesler kitabının yanında bir de Yurttan Sesler Topluluğu vardı. Bu topluluk birlikte çalalım söyleyelim kavramının bir yansımasıydı. Solist sanatçı yetiştirme konusunda da Muzaffer Bey’in öğretilerinden faydalanılmıştır. Ayrıca sinema filmlerinde ve plakların yapılmasında da desteği vardı. Muzaffer Sarısözen’in bağlama için ‘milli dayanışma bağlamanın telleri arasındadır’ dediği bir sözü vardır. O Anadolu’daki çalgının ne kadar uzaklara uzanabileceği konusunda fikirlerini ilk ortaya koyanlardan bir tanesi. Anadolu’yu tanımak, Anadolu’nun kendi sahip olduğu değerlerden ders çıkarmak ve onun terminolojisini anlamak ancak alanda çalışan insanların yapabileceği bir şeydir. Muzaffer Bey’in böyle bir özelliği vardı ve alanda işi öğrenenlerden biriydi” diye konuştu.

EÜ Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı Müdürü Prof. Dr. Özge Gülbey Usta, “Kendi türkülerimizin notalarına ulaşmak için, derleme konusunda öncü olan Sarısözen’e başvuruyorsak, bir cumhuriyet dönemi bestecisi olarak ben ve tüm sanat camiası, ona borçluyuz demektir. Bu bağlamda Sarısözen’le bizleri bir araya getiren Sayın Dr. Süleyman Şenel’e teşekkürü bir borç bilirim” dedi.

Etkinliğin sonunda Prof. Dr. Özge Gülbey Usta, Dr. Süleyman Şenel’e ve etkinlik koordinatörü Dr. Gani Pekşen’e günün anısına “Teşekkür Belgesi” takdim etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir