Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

EÜTF Çocuk Endokrinoloji ve Diyabet Bilim Dalı “Uluslararası Eğitim Merkezi” olarak seçildi

Türkiye’den ilk ve tek merkez EÜTF Çocuk Endokrinoloji ve Diyabet Bilim Dalı oldu

EÜTF Çocuk Endokrinoloji ve Diyabet Bilim Dalı “Uluslararası Eğitim Merkezi” olarak seçildi

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Endokrinoloji ve Diyabet Bilim Dalı diyabet alanında Uluslararası Eğitim Merkezi olarak kabul edildi.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Endokrinoloji ve Diyabet Bilim Dalı, önemli bir başarıya imza atarak diyabet alanında uluslararası tanınırlık kazandı. Uluslararası Çocuk ve Ergen Diyabet Birliği (ISPAD) tarafından,  dünya genelinde diyabet hastalığı ile ilgilenen ve bu alanda eğitim gören hekimlere yüksek kalitede mesleki eğitim fırsatları sunan “Allan Drash Fellowship” programı kapsamında Türkiye’den ilk ve tek merkez olarak Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Endokrinoloji ve Diyabet Bilim Dalı seçildi.

“Dünyanın her yerinden diyabet uzmanları artık  EÜTF’de  yetişecek”

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Endokrinolojisi Bilim Dalı öğretim üyeleri Prof. Dr. Damla Gökşen,  Doç. Dr. Samim Özen ve Öğretim Görevlisi Deniz Özalp Kızılay’ı,  makamında ağırlayan Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Tam Akredite, Öğrenci Odaklı, Araştırma Üniversitemizin Tıp Fakültesi; tıp eğitimi ve klinik araştırma alanında ülkemizin hatta Avrupa’nın referans merkezlerinin başında geliyor. Sürdürdüğü bilimsel çalışmalar, son teknolojik cihaz altyapısı ile gerçekleştirdiği yenilikçi tanı ve tedavi yöntemleriyle hem literatüre hem de insanlığın sorunlarının çözümüne yönelik nitelikli katkı sunuyor. Bilimsel potansiyelini ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşlarla paylaşan Tıp Fakültemiz, her geçen gün başarı ivmesini daha ileri noktaya taşıyarak gurur kaynağımız olmaya devam ediyor. Üniversitemiz Tıp Fakültesi Çocuk Endokrinoloji ve Diyabet Bilim Dalı, ISPAD tarafından,  tüm dünyada diyabet ile ilgilenen ve eğitim alan hekimlerin gelişmiş diyabet merkezlerinde mesleki eğitimleri amacı ile organize edilen ‘Allan Drash Fellowship’ programı için ülkemizden ilk ve tek merkez olarak seçildi. Diyabet alanında uluslararası ‘Sweet Registry’ tarafından ‘Center of Reference’ olarak kabul edilen merkezimiz aynı zamanda dünyanın her tarafından diyabet alanında uzmanlık eğitimi almak isteyen hekimlere eğitim de verecek.  Uluslararasılaşma misyonumuza önemli katkı sunan bu başarıya imza atarak bizleri gururlandıran başta Tıp Fakültemiz üst yönetimi olmak üzere emeği geçen mensuplarımızı tebrik ediyorum” dedi.

“Bilim Dalımızın uluslararası arenada tanınırlığını gösteriyor”

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Samim Özen ise

“Çocuk Endokrinoloji ve Diyabet Bilim Dalımız, bir ilki daha başararak ISPAD’ın diyabet alanında ‘Allan Drash Fellowship’ programı kapsamında Uluslararası Eğitim Merkezi olarak kabul ettiği merkezlerden birisi oldu. Aynı zamanda uluslararası ‘Sweet Registry’ tarafından ‘Center of Reference’ olarak kabul edilen merkezimize dünyanın her tarafından diyabet alanında uzmanlık eğitimi için hekimler eğitime gelebilecek. “Allan Drash Fellowship” programı, diyabetle ilgili eğitim almak ve uzmanlık kazanmak isteyen hekimlere dünya genelinde prestijli bir fırsat sunuyor. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinin bu programa dahil edilmesi, ülkemizin çocuk diyabet alanında uluslararası arenada tanındığını ve kabul gördüğünü göstermektedir. Bu, Türkiye’nin diyabet tedavisi, araştırması ve eğitiminde daha fazla etkin bir rol oynamasına olanak sağlayabilir.

Bilim Dalımız ayrıca, diyabet alanında uluslararası Sweet Registry tarafından Center of Reference olarak da kabul edildi. Merkezimizin diyabetle ilgili çalışmalarının ve tedavi hizmetlerinin yüksek kalite ve uzmanlık seviyesini yansıtmaktadır. Sweet Registry tarafından Center of Reference olarak kabul edilmesi, merkezin dünya genelinden hekimlere diyabet konusunda eğitim verme kapasitesini artırırken, aynı zamanda uluslararası düzeyde diyabetle ilgili veri paylaşımını ve işbirliğini teşvik edebilir” diye konuştu.

         “Hekimler ve hastalar için umut verici bir gelişme”

Prof. Dr. Damla Gökşen “Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Endokrinoloji ve Diyabet Bilim Dalı’nın bu başarıları, diyabetle mücadelede daha etkili bir şekilde çalışmak isteyen hekimler ve hastalar için umut verici bir gelişmedir. Aynı zamanda bu gelişmeler, Türkiye’nin diyabetle mücadelede daha etkili bir rol oynamasını teşvik ederken, hekimlere ve hastalara diyabetle ilgili daha iyi hizmet sunma fırsatları sağlayabilir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir