Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

EÜ Kâğıt ve Kitap Sanatları Müzesi’nde “Geleneksel Kitap Sanatları Çalıştayı”  

Ege Üniversitesi 10. Uluslararası EgeArt Sanat Günleri, Cumhuriyetin 100. yılında sanatseverlerle buluşuyor

EÜ Kâğıt ve Kitap Sanatları Müzesi’nde “Geleneksel Kitap Sanatları Çalıştayı”  

İzmirlileri sanata doyuran 10. Uluslararası EgeArt Sanat Günleri, 31 Ekim’de start alıyor. Ege Üniversitesinin köklerinden ve geleneklerinden gelen güçle düzenlediği uluslararası kültür sanat şöleni Cumhuriyetin 100’üncü yılında “Vefa” konseptiyle gerçekleştiriliyor.

Ulusal ve uluslararası sanatçıların katılımıyla düzenlenen  “10.Uluslararası EgeArt Sanat Günleri” kapsamında  “Geleneksel Kitap Sanatları Çalıştayı” gerçekleştiriliyor. Çalıştay,  sunum, atölye etkinlikleri ve Workshoplar ile başladı. Ege Üniversitesi Kağıt ve Kitap Sanatları Müzesi’nde yapılan çalıştayın ilk gününde; Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk El Sanatları Tezhip Anasanat Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Filiz Adıgüzel’in   “Minyatür Sanatında Zümrüdüanka Tasvirleri” çizim ve uygulama atölyesi ile  “Minyatür Sanatı ve Çağdaş Uygulamalar Üzerine” başlıklı sunum gerçekleştirildi.

Ege Üniversitesi 10.Uluslararası EgeArt Sanat Günleri” kapsamında, Kağıt ve Kitap Sanatları Müzesi’nde 24 Ekim Salı günü saat 10.30’da, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü Hat Sanatı Anasanat Dalı Öğretim Üyesi Prof. Aynur Maktal, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü Eski Yazı Anasanat Dalı Öğretim Görevlisi Özkan Birim ve Araştırma Görevlisi Halil İbrahim Yıldırım tarafından “Ebru” Çalıştayı ve “Gelenekli Sanatlarda Çiçekli Ebrular” başlıklı sunum, 25 Ekim Çarşamba günü saat 10.30’da Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü Tezhip Anasanat Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gül Güney Zincir “Şukufe” Tezhip Çalıştayı ve “Manisa Yazma Eser Kütüphanesi’nde Bulunan Yazma Eserler” başlıklı sunumu, 26 Ekim Perşembe günü saat 10.30’da Prof. Dr. Aynur Maktal, Öğretim Görevlisi Özkan Birim ve Araştırma Görevlisi Halil İbrahim Yıldırım’ın katılıyla “Hat” Çalıştayı ve “Gelenekli Sanatlarda ‘Zerendud Yazı ve Sembollerin Ebru’ ile Buluşması” başlıklı sunum gerçekleştirilecek.

“Geleneksel Kitap Sanatları Çalıştayı”nın sergi açılışı ise 1 Kasım Çarşamba günü Saat:16.00’da Ege Üniversitesi Kağıt ve Kitap Sanatları Müzesinde sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir