Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Bölgenin bilim ve teknoloji üssü TEKNOFEST-İzmir’e hazır

TEKNOFEST- İzmir’de Ege Üniversitesi rüzgârı esecek

Bölgenin bilim ve teknoloji üssü TEKNOFEST-İzmir’e hazır

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yürütücülüğünde, Ege Üniversitesinin de akademik paydaşı olduğu TEKNOFEST 2023, Türkiye’nin önemli kurum ve firmalarının destekleriyle İzmir Çiğli Havalimanı’nda gerçekleştirilecek.

Dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST, İstanbul ve Ankara’dan sonra yolculuğuna İzmir’de devam ediyor. Cumhuriyetin 100. yılında ülkemizin üç büyük şehrinde gerçekleştirilen festivalin üçüncü ve son durağı İzmir olacak. Festival, 27 Eylül – 1 Ekim 2023 tarihleri arasında düzenlenecek. Festivalin paydaşı olan Ege Üniversitesi de öğretim elemanı ve öğrencilerden oluşan 23 bilim ve teknoloji takımıyla yerini alacak. Egeli takımlar, hazırladıkları bilim ve teknoloji temalı projelerini Ege Üniversitesi Senatosu Üyelerine sundu.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Cumhuriyetimizin 100. yılında Milli Teknoloji Hamlesi vizyonuyla geleceğe umutla bakan bir Türkiye için ‘Sen Geleceksin Diye’ mottosuyla yapılan,  dev organizasyonun paydaşı olarak tüm hazırlıklarımızı yaptık. Tam bağımsız Türkiye için Milli Teknoloji Hamlesi vizyonuyla milyonları kucaklayıp bir araya getiren TEKNOFEST, coşku ve heyecanı İzmir’imizde göklere taşıyacak. Ege Üniversitesi ailesi olarak bu büyük buluşmaya gün sayıyoruz” diye konuştu.

Senato ve Yönetim Kurulu toplantısında TEKNOFEST’e katılan Egeli öğretim elemanı ve öğrencileri ağırlayan Rektör Prof. Dr. Budak, “Takımlarımız senato üyelerimize hazırladıkları projeleri sundular. Öğrencelerimiz, Ar-Ge ve inovasyon içerikleri çalışmalarıyla bizleri gururlandırdılar.  En başından bu yana TEKNOFEST’i sahiplenen öğrencilerimizi tebrik ediyorum. Ege Üniversitesi olarak Milli Teknoloji Hamlesi vizyonuyla TEKNOFEST İzmir’ e hazırız. 23 bilim ve teknoloji takımımızla yer alacağız. Başta İzmir’imiz olmak üzere tüm bölgemizi yeni nesil teknolojilerin sergileneceği bu önemli programa bekliyoruz” diye konuştu.

Ege Üniversitesinin uluslararası düzeyde eğitim öğretim ve araştırma geliştirme altyapısı ile TEKNOFEST’te önemli başarılara imza attığını vurgulayan Rektör Prof. Dr. Budak, “Türkiye Yüzyılını bilimin ve teknolojinin yüzyılı yapmak için hem yoğun bir şekilde çalışıyor hem de çağın ruhunu yakalayan gençler yetiştiriyoruz. Paydaşı olduğumuz dünyanın en büyük uzay, havacılık, bilim ve teknoloji festivalinin son etabı TEKNOFEST İzmir’e özel olarak hazırlandık. Heyecanlıyız,  başta öğrencilerimiz olmak üzere tüm gücümüzle bu dev organizasyonda yer alacağız. Yeni nesil teknolojilerin sergilendiği üniversitemiz standına milli ve yerli teknoloji severleri bekliyoruz. Ülkemizin yarınları için kafa yoran, ter döken her bir evladımızı şimdiden tebrik ediyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir