Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

EÜ, TÜMA -2023 Devlet Üniversiteleri Sıralamasında 4. sırada yer aldı

Öğrenci Memnuniyetinde A Plus Üniversite: Ege Üniversitesi

EÜ, TÜMA -2023 Devlet Üniversiteleri Sıralamasında 4. sırada yer aldı

*Ege Üniversitesi “Genel Memnuniyet” sıralamasında puanını 510’a memnuniyet seviyesini A plus düzeyine yükselterek, 126 devlet üniversitesi içinde 4’üncü sırada yer aldı.

*Ayrıca,  “Yerleşke ve Yaşamının Doyuruculuğu” kategorisi sıralamasında 200 üniversite arasında 89 puanla Türkiye 1’incisi oldu.

*Rektör Prof. Dr. Budak, “Kamuoyuyla paylaşılan memnuniyet araştırmasında öğrencilerimizden tam not almamız bizleri oldukça memnun etti. Örnek ve öncü çalışmalarımızı yakından takip eden varlık sebebimiz olan öğrencilerimize teşekkür ediyorum” dedi.

Üniversite Araştırmaları Laboratuvarı (ÜniAr) tarafından gerçekleştirilen Türkiye Üniversite Memnuniyet Araştırması’nın (TÜMA-2023) sonuçları açıklandı. Ege Üniversitesi “Genel Memnuniyet” sıralamasında puanını 510’a, memnuniyet seviyesini ise en üst nokta olan A plus düzeyine yükselterek, 126 devlet üniversitesi içinde 4’üncü, tüm üniversiteler arasında ise yedinci sırada yer aldı. Araştırmada, Ege Üniversitesi ayrıca,  “Yerleşke ve Yaşamının Doyuruculuğu” kategorisi sıralamasında 200 üniversite arasında 89 puanla Türkiye 1’incisi oldu.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Ülkemizin hem ulusal hem de uluslararası alanda saygın markalarından birisi konumuna yükselen; tam akreditasyona sahip, öğrenci odaklı, öncü araştırma üniversitemizde hayata geçirdiğimiz uygulamalarımız, öğrencilerden tam not almaya devam ediyor. Öğrenci merkezli, bilim öncelikli,  şeffaf ve erişilebilir yönetim felsefemiz, huzurlu ve güvenli kampüs ortamımız gençler tarafından takdirle karşılanıyor. ÜniAr’ın, öğrenci deneyimini zenginleştirmek, yükseköğretim kurumlarının daha öğrenci merkezli olmalarına rehberlik etmek, üniversitelerin stratejik planlarına katkı sağlamak amacıyla kamuoyuyla paylaştığı TÜMA- 2023 Raporunda Ege Üniversitesi, Devlet Üniversiteleri Genel Memnuniyet Sıralamasında 510 puanla  4’üncü sırada yer aldı.  Memnuniyet düzeyini A Plus seviyeye taşıyan üniversitemiz, tüm üniversiteler arasında ise yedinci sıraya yükseldi. Üniversite olarak,  hem ulusal hem uluslararası saygın değerlendirme ve derecelendirme kuruşları tarafından farklı metrik ve yöntemlere dayanılarak hazırlanan analizlerde bilimsel başarı ivmemizi daha ileri noktalara taşımayı sürdürüyoruz. Kamuoyuyla paylaşılan memnuniyet araştırmasında öğrencilerimizden tam not almamız bizleri oldukça memnun etti. Örnek ve öncü çalışmalarımızı yakından takip eden varlık sebebimiz olan gençlerimize teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“Yenilikçi ve  vizyoner projelere devam edeceğiz”

Rektör Prof. Dr. Budak, “Biz, yönetim anlayışı olarak bugüne kadar hep öğrencilerimizi odak noktası yaparak, onların istek ve taleplerini dikkate alarak, çalışmalarımızı sürdürdük. Ülkemizde, Yükseköğretim Kalite Kurulunun Kurumsal Akreditasyon Programı kapsamında 5 yıllık tam akreditasyon alan ilk üniversiteyiz. Türkiye’nin öncü araştırma üniversiteleri arasında yer alıyoruz. Lisans programlarımızın yaklaşık yüzde 70’i ulusal ve uluslararası akreditasyon almış bir kurumuz.  TÜBİTAK bilimsel proje başvuru ve kabul oranlarında birinci sırada yer alıyoruz. Önemli sıralama kuruluşlarının listelerinde ulusal bazda ilk sıralarda yer alırken dünya ölçeğinde ise her geçen gün başarı ivmemizi yükseltiyoruz. Ülkemizin dört mevsim yeşil kampüslerinden birisiyiz. Sürdürülebilir, erişilebilir, örnek bir yerleşkemiz var.  Üniversitemizde öğrencilerin serbest zamanlarını daha iyi değerlendirmeleri için farklı alanlara hitap eden 90’ın üzerinde öğrenci topluluğumuz mevcut.  Türkiye’nin en donanımlı kütüphanelerinden birisine sahibiz. Öğrencilerimizin yönetim süreçlerine aktif katılımını sağlıyoruz.  Ek Gelişim Etkinlikleri Karnesi ile öğrencilerin eğitim dışındaki faaliyetlerini belgelendiriyoruz. Sağlıktan beslemeye barınmadan teknolojik desteğe öğrencilerin her türlü ihtiyaçlarına cevap üreten tam dijital bir işleyişe sahibiz. Önümüzdeki süreçte de öğrencilerimizin güvenine layık olmak, öğrenci odaklı araştırma üniversitesi konseptimizi sürdürülebilir kılmak, geliştirmek için yenilikçi, vizyoner  projeleri hayata geçirmeye devam edeceğiz. Ülkemizin 68 yıllık bilim çınarı olan Ege Üniversitesinin hedeflerine katkı sağlayan başta öğrencilerimiz olmak üzere, akademik ve idari çalışanlarımıza ve dış paydaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

510 genel memnuniyet puanı ile A Plus üniversite

Ege Üniversitesi, Devlet Üniversitelerinin Genel Memnuniyet Sıralamasında 510 genel memnuniyet puanıyla 4’üncü sırada yer aldı.   Üniversite Genel Memnuniyet Sıralamasında ise A Plus düzeyde ve 7’nci oldu.  Yapılan araştırmada Ege Üniversitesi;  ‘Yerleşke ve Yaşamının Doyuruculuğu’ kategorisinde 1’inci, ‘Akademik Destek ve İlgi’ araştırmasında 3’üncü, ‘Kurumun Yönetim ve İşleyişinden Memnuniyet’ araştırmasında 4’üncü, ‘Öğrenme İmkan ve Kaynaklarının Zenginliği’ araştırmasında 5’inci ve ‘Kişisel Gelişim ve Kariyer Desteği’ araştırmasında 8’inci oldu. Araştırmaya bu yıl 126 devlet ve 74 vakıf olmak üzere 200 üniversitede öğrenim gören 47 bin 761 öğrenci katıldı. Sıralamada üniversitelere ‘A+’, ‘A’, ‘B’, ‘C’, ‘D’ ve ‘FF’ gibi notlar verildi. En yüksek Memnuniyet oranına sahip üniversiteler ‘A+’, en düşük olanlar ise ‘FF’ aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir