Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Ege’de Karadeniz Rüzgarı Esti

Ege Üniversitesi (EÜ) Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından “Hikayeleri ile Anadolu’nun Türküleri” temalı dinleti gerçekleştirildi.

EÜ Etnografya Müzesi’nde düzenlenen dinletiye; EÜ Etnografya Müzesi Müdürü Öğretim Üyesi Dr. Dilek Maktal Canko, İzmirli müzisyen Yılmaz Demirtaş, Edebiyatçı Yazar Semra Yeşil, TRT sanatçısı Hulki Rıza İpekkonuk, EÜ Devlet Türk Musikisi Konservatuarı Öğretim Üyesi Dr. İdris Ersan, EÜ Devlet Türk Musikisi Konservatuarı öğrencisi Ahmet Kaan Küçük ve müzikseverler katıldı. Etkinlikte, Karadeniz türküleri seslendirildi ve türkülerin hikayeleri dinleyicilere anlatıldı. Dinletide; Solist Hulki Rıza İpek’e kemençede EÜ Devlet Türk Musikisi Konservatuarı Öğretim Üyesi Dr. İdris Ersan Küçük, tulumda öğrencisi Ahmet Kaan Küçük eşlik etti.

Katılımcıların yoğun ilgi gösterdiği dinletide; Rize, Artvin, Ordu, Giresun yörelerine ait “Eşref Bey Ağıtı, Çift Jandarma (Baket Barı), Kahve Koydum Fincana, Nokta Kala Destanı” gibi türküler seslendirildi. Ardından her Karadeniz türküsünün hikayesini, müzisyen Yılmaz Demirtaş ve yazar Semra Yeşil dinleyicilerle paylaştı. Karadeniz’in eşsiz türkü ve hikayelerinden oluşan dinletide katılımcılar arasında Emekli TRT ilk kadın saz sanatçısı Kıymet Unutma, Osmanlı tarihi üzerine önemli çalışmaları bulunan Doç. Dr. Mehmet Halim Gençoğlu gibi önemli isimler de yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir