Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Engelsiz Üniversite ödüllerinde Ege’ye 9 bayrak 3 nişan

Rektör Prof. Dr. Budak ödülleri YÖK Başkanı Prof. Dr. Özvar’ın elinden aldı

Engelsiz Üniversite ödüllerinde Ege’ye 9 bayrak 3 nişan

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından verilen “Engelsiz Üniversite” ödülleri kapsamında Ege Üniversitesi, 3 nişan ve 9 bayrak aldı. Ege Üniversitesi, “Engelsiz Program Nişanı” alan dört üniversiteden biri olurken kazandığı 9 bayrakla ulusal düzeydeki başarısını sürdürdü. Ankara’da düzenlenen törene katılan Rektör Prof. Dr. Necdet Budak,  ödülü YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’ın elinden aldı.

“Engelsiz Üniversite ve Erişilebilir Kampüs” anlayışıyla çalışmalar yürüttüklerini ifade eden YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, “Üniversitelerde engelsiz bir ekosistem oluşturulmasını teşvik etmek üzere 2018’den bu yana Engelsiz Üniversite Ödülleri veriyoruz. Toplumumuzun ilerlemeye ve gelişmeye devam etmesi, engelli öğrencilerin üniversiteye erişimi için daha fazla destek ve fırsat sağlanmalı, engelsiz bir eğitim ortamı oluşturulmalıdır. Erişilebilirlik standartlarına uygun kampüslerin yanı sıra, engelli öğrencilerin özel ihtiyaçlarına yönelik akademik destek ve kaynaklar da sağlanmalıdır. Bu sebeple, engelli bireylerin eğitim olanaklarından bütünüyle yararlanabilmeleri ve eğitime katılımlarını desteklemek amacıyla yapacağınız çalışmaların ne kadar önemli olduğunu bir kez daha vurgulamak istiyorum” dedi.

Engelli bireylerin eğitime entegrasyonu ve kampüs yaşamına uyumuna yönelik sürekli çalışma içerisinde olduklarını belirten Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “YÖK tarafından düzenlenen Engelsiz Üniversite Ödüllerinde başarımızı sürdürüyoruz. ‘Engelsiz Program Nişanı’ kategorisinde 3 programımız engelsiz program nişanı ödülü alırken, 9 bayrak ödülüne layık görüldük. Ödülümüzü YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’ın elinden almanın mutluluğunu yaşadık. Üniversitemizde engelli bireylerin eğitim öğretim, araştırma geliştirme ile sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlere katılımını önceleyen engelsiz bir ekosistem oluşturmak için yoğun gayret gösteriyoruz. Engelsiz Üniversite alanında büyük bir özveriyle emek harcayan öğrencilerimiz ile akademik ve idari çalışanlarımıza teşekkür ediyorum. Kazandığımız ödüller, üniversitemizin engeliz bir yükseköğretim kurumu olduğunu bir kez daha tescil etti. Toplum yararına projeleri üniversitemizde uygulamaya ve her türlü desteği vermeye devam edeceğiz” diye konuştu.

EÜ’ye 9 bayrak 3 nişan

YÖK Engelsiz Üniversite Ödüllerinde bu yıl,  56 üniversite toplam 295 bayrak almaya hak kazandı. Bu bayraklardan 152’si mekanda erişilebilirliğe verilen turuncu bayrak, 92’si eğitimde erişilebilirliğe verilen yeşil bayrak ve 51’i de sosyo-kültürel faaliyetlerde erişilebilirliğe verilen mavi bayrak oldu. Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi mavi, yeşil ve turuncu bayrak, Fen Fakültesi mavi bayrak, Mühendislik Fakültesi yeşil bayrak, Sağlık Bilimleri Fakültesi yeşil ve turuncu bayrak, Biyomühendislik Bölümü turuncu bayrak, Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı ise turuncu bayrak almaya hak kazandı. Ödül töreni kapsamında dört üniversiteden 14 programa “Engelsiz Program Nişanı” verilirken Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik, Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Öğretmenliği ve Sınıf Öğretmenliği bölümleri, bu nişanların üçüne sahip oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir