Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

İlköğretim öğrencileri “Çivi Yazısı” ile hem eğleniyor hem öğreniyor

EÜ Çeşme Turizm Fakültesinden “Söz Uçar Yazı Kalır” projesi

İlköğretim öğrencileri “Çivi Yazısı” ile hem eğleniyor hem öğreniyor

Ege Üniversitesi Çeşme Turizm Fakültesi akademik gücünü toplumun farklı kesimleriyle paylaşmaya devam ediyor.  Ege Üniversitesi Çeşme Turizm Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sevgül Çilingir Cesur’un yürütücüsü olduğu “Söz Uçar Yazı Kalır: Çivi Yazısını Tanıyoruz” projesi, Çeşme ilçesinde eğitim gören ilköğretim öğrencilerine uygulamalı bir tarih eğitimi sunuyor. Proje kapsamında öğrencilere hem çivi yazısı işaretleri öğretiliyor hem de atölyelerle uygulama imkanı sunuluyor.

Projenin, ilköğretim öğrencileri adına hem eğlenceli hem de bilgilendirici özellik taşıdığını söyleyen Çeşme Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilgehan Gültekin, “ Çeşme İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Çizgi Projesi ortaklığıyla, öğretim üyemiz Doç. Dr. Sevgül Çilingir Cesur’un yürütücülüğünde gerçekleştirdiğimiz proje ile ilköğretim öğrencilerimizin; hem Anadolu’nun hem de insanlık tarihinin erken dönemlerine dair ilgilerinin artmasını amaçlıyoruz. Öğrenciler, atölyelerde çivi yazısını kil üzerinde uygulama fırsatı buluyor. Hem eğlenceli hem de öğretici bu uygulamanın öğrenciler için faydalı olacağına inanıyoruz” diye konuştu.

Proje yürütücüsü Doç. Dr. Sevgül Çilingir Cesur ise, “Proje kapsamında Çeşme İlçesindeki Milli Eğitim Bakanlığı kurumlarında eğitim gören 4’üncü sınıf öğrencilerine sınıf öğretmenleri eşliğinde 3 saatlik atölyeler düzenleniyor. Atölyelerde önce yazının gelişim süreci ile ilgili anlatım gerçekleştiriliyor. Ardından öğrencilere Hitit çivi yazısı işaret listesi, kil ve çivi yazısını uygulayabilmeleri için özel olarak hazırlatılan ahşap kalemler dağıtılarak her birinin bu yazıyı uygulamalı olarak deneyimlemesi sağlanıyor. Proje kapsamındaki bu atölyeler, ilköğretim öğrencilerine eğlenerek tarih öğrendikleri unutulmaz bir deneyim sunuyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir