Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

EÜ’de “Girişimsel Anatomi ve Plastinasyon Uygulama ve Araştırma Merkezi” kuruldu

Üniversite bünyesinde 42’nci uygulama ve araştırma merkezi hizmete açıldı

EÜ’de “Girişimsel Anatomi ve Plastinasyon Uygulama ve Araştırma Merkezi” kuruldu

Sağlık alanında Türkiye’nin referans merkezlerinden olan Ege Üniversitesi, A Plus kaliteye sahip Tıp Fakültesi Hastanesinde bölgeye ve ülkeye nitelikli hizmet sunmasının yanı sıra bu alana yönelik uygulama ve araştırma birimlerinin sayısını da artırmaya devam ediyor. Ege Üniversitesi Girişimsel Anatomi ve Plastinasyon Uygulama ve Araştırma Merkezi, Resmi Gazetede yayımlanan kararla kuruldu. Merkezin kurulmasıyla birlikte Ege Üniversitesi bünyesinde hizmet veren uygulama ve araştırma merkezi sayısı 42’ye yükseldi.

Merkezin kuruluş amacını anlatan Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Tam akredite bir araştırma üniversitesi olarak bilimsel altyapımızı sürekli yenilemek ve geliştirmekle yükümlüyüz. Özellikle sağlık alanındaki çalışmalarımızla öne çıkan ve örnek uygulamalara imza atan bir üniversiteyiz. Bu doğrultuda üniversitemiz bünyesinde kurulan Girişimsel Anatomi ve Plastinasyon Uygulama ve Araştırma Merkezimiz; kadavra, plastinasyon, simülasyon ve deney hayvanı konusunda çalışmalara, lisans ve lisansüstü program öğrencilerinin bilimsel araştırma projelerine ve tez çalışmalarına uygun ortam sağlayacak. Tüm tıbbi girişimsel uygulamalar ile ilgili simülasyon, insan kadavraları ve deney hayvanlarının ayrı ayrı veya birleştirilmiş üst düzey eğitimleri birimiz tarafından planlanacak. Merkezimiz ayrıca insan kadavralarının kullanılabileceği proje temelli üst düzeyde araştırmaların yapılabilmesi için bilgi, materyal, altyapı ve teknik olanaklar sunacak. Plastinasyon yönteminin yaygınlaştırılması, plastine edilmiş materyaller ile örgün ve yaygın eğitim malzemelerinin zenginleştirilmesi için çalışmalara yapılarak mevcut plastinasyon yöntemi ve sarf malzemelerinin geliştirilmesine yönelik araştırma, çalışma, projeler yürütülecek” diye konuştu.

“Multidisipliner çalışmalar yürütülecek”

Merkezin, çok disiplinli çalışmalar yürüteceğini ifade eden Prof. Dr. Budak, “Merkezimiz; sağlık bilimleri ve biyolojik materyal ile ilgili diğer bilimlerin teorik ve pratik eğitimlerinde kullanılmak üzere yenilikçi ve güncel yöntem, teknik, ortam ve araç-gereçleri geliştirmek, deneysel çalışmalar yapmak ve bu konularda çalışmak isteyenlere destek olacak. Diğer fakülte, enstitü, yüksekokul, uygulama ve araştırma merkezleri ile yurt içindeki veya yurt dışındaki kamu kurumları ve özel sektör kuruluşları ile iş birliği yaparak, yüksek nitelikli ve sürekliliği olan eğitim-araştırma faaliyetleri yürütecek. Patent başvuruları yapılarak yeni cerrahi uygulamaların ve tekniklerin denenmesine ve geliştirilmesine olanak sağlanacak. Özetle merkezimiz, tıp eğitiminde önemli bir materyal olan kadavralar ve hayvan deneyleri ile ilgili multidisipliner bir yaklaşımla alana yönelik çalışmalar gerçekleştirecek.  Girişimsel Anatomi ve Plastinasyon Uygulama ve Araştırma Merkezimizin üniversitemize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir