Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Egeli akademisyenlerden gururlandıran başarı

Dünyada yüzde 2’lik dilime giren akademisyenler listelendi

Egeli akademisyenlerden gururlandıran başarı

Elsevier ve Stanford Üniversitesi iş birliği ile hazırlanan “Yazar Etki Sıralaması” yayınlandı. Scopus Atıf Veri Tabanına göre yapılan sıralamada dünya akademisyenleri hem tüm kariyerleri hem de 2020 yılı özelinde aldıkları atıflara göre sıralandı. 186 bin 178 akademisyenin değerlendirildiği “Kariyer Atıf Performansı” sıralamasında Türkiye’den 828 akademisyen yer alırken bunların 20’si Egeli araştırmacılardan oluştu. “2020 Yılı Atıf Performansı” sıralamasında ise 190 bin 64 akademisyenin bin 150’si ülkemizde yer alırken EÜ’den 19 akademisyen listelendi.

Ege Üniversitesinin uluslararası alanda adından söz ettirmeye devam ettiğini söyleyen Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Ülkemizin en köklü yükseköğretim kurumlarından birisi olan üniversitemiz 66 yıldır bilime ve insanlığa hizmet ediyor. Ülkemizde bir ilki başararak YÖKAK’tan 5 yıllık tam kurumsal akreditasyon alan üniversitemiz, kalite ve başarı odaklı çalışmaları ile artık uluslararası arenada da adından sıkça söz ettiriyor. Hem nitelik hem de nicelik olarak akademik üretkenliği yüksek bir üniversiteyiz. Elsevier ve Stanford Üniversitesi’nin ortaklığında yayınlanan yazar etki sıralamasında akademisyenler atıf puanları baz alınarak hem tüm kariyerleri hem de 2020 yılı için ayrı ayrı değerlendirildi. Sadece yüzde 2’lik dilime girmeye hak kazananların yayınlandığı listelerde genel sıralamada 20, 2020 yılı özelindeki sıralamada ise 19 akademisyenimiz yer aldı. Üniversitemizde son dört yılda oluşturduğumuz bilim iklimi bizi uluslararası alanda adından söz ettirir hale getirdi. Üretkenliğimizin meyvelerini hem TÜBİTAK nezdinde hem de ulusal-uluslararası yapılan değerlendirme raporlarında sıkça alıyoruz. Listelerde yer alan tüm akademisyenlerimizi tebrik ediyorum. Birlikte çalışarak Ege Üniversitesini daha yukarılara taşıyacağız” dedi.

Scopus Atıf Veri Tabanına göre yapılan sıralamada akademisyenler 22 bilimsel alan ve 176 alt alanda listeleniyor. Akademisyenlerin tüm kariyerleri için ayrı son takvim yılı için ayrı olarak hazırlanan listede, en az 5 makale yayınlamış tüm akademisyenler için alana ve alt alana özgü kompozit atıf puanları hesaplanıyor. Bu kompozit puanlar sıralandıktan sonra en yüksek yüzde 2’lik dilimde yer alan yazarların listesi Elsevier tarafından yayınlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir