Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

10 bin 227 öğrenci Egeli oldu

Gençlerin tercihi yine Ege oldu

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarının açıklanmasının ardından kayıt heyecanı başladı. Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, üniversiteye dereceyle giren öğrencilerin kayıtlarını kendisi yaptı.  Üniversite sınavı için tüm yıl boyunca ter döken aday öğrenciler, her yıl olduğu gibi yine Ege Üniversitesine yoğun ilgi gösterdiler. Toplam 10 bin 227 öğrenci Egeli olurken, ilk binde 5,  ilk bin-5 bin arası 433, 5 bin-10 bin arası ise 248 öğrencinin tercihi Ege Üniversitesi oldu. EÜ’ye yerleşen öğrencilerin yüzde 75,52’sinin ilk 5 tercihlerinde Ege Üniversitesi yer aldı.

EÜ ailesine katılan öğrencilere seslenen Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Yoğun tempolu bir sınava hazırlık döneminin ardından üniversite adayı öğrencilerimiz, YKS sonuçlarına göre tercih ettikleri üniversitelere yerleşti. Yerleşen 10 bin 227 öğrencimizin 3 bin 496’sının ilk tercihi Ege Üniversitesi oldu. İlk bin kişilik dilimden öğrencilerimiz var. Emeklerinin karşılığını alarak Ege Üniversitesi gibi ülkemizin en köklü eğitim kurumlarından birine yerleşen öğrencilerimize ‘ailemize hoş geldiniz’ diyorum. Umarım hayallerinin gerçek olduğu, sonunda hedeflerine ulaştıkları verimli bir üniversite hayatı geçirirler” dedi.

Öğrencilerimizi tekrar kampüste görmek bizleri heyecanlandırıyor

EÜ’nün YÖKAK tarafından tam akredite edildiğini hatırlatan Prof. Dr. Budak, “Kalitesini tescillemiş bir üniversite olmamız, tercih edilmemizdeki en önemli unsurlardan birisi. Adeta küçük bir şehri andıran, içinde tüm imkânların bulunduğu yeşil bir kampüse sahibiz. Her alana yönelik öğrenci topluluklarımızla, geniş yelpazeli spor tesislerimizle, sosyal ve kültürel faaliyetlerimizle dolu dolu bir üniversite hayatını öğrencilerimize sunuyoruz. Nitelikli ve donanımlı akademik kadromuz, modern sınıflarımız ve son teknoloji ile donanmış laboratuvarlarımız ile öğrencilerimizi nitelikli ve donanımlı bir şekilde mezun etmeyi amaçlıyoruz. Öğrencilerimizin barınma, güvenlik, kampüs yaşamına adaptasyon gibi süreçler için yardım alabilecekleri stantlarımız mevcut. Üniversitemizi daha yakından görme şansları oluyor. 1,5 yıllık pandemi sürecinden sonra 11 Ekim’de yüz yüze eğitime başlıyoruz. Devletimiz tarafından belirlenen pandemi önlemleri doğrultusunda yüz yüze eğitimi sürdürmek istiyoruz. Öğrencilerimizi tekrar kampüste görmek bizleri heyecanlandırıyor. Tekrar, üniversitemize yerleşen tüm öğrencilerimize hoş geldiniz diyorum” diye konuştu.

Dereceye girenlerin kaydını Rektör Budak yaptı

Alanında 461,5 puanla Türkiye 285’incisi olan Yasin Korucu, EÜ Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği Bölümünü, 516,01 puanla Türkiye 498’incisi olan Merve Emirleroğlu, EÜ Tıp Fakültesini, 461,9 puanla Türkiye 2 bin 854’üncüsü olan Selin Aydemir, EÜ Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümünü,  420,8 puanla 3 bin 623’üncü olan Elif İkbal Özkadir ise EÜ Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümünü tercih etti.  Başarılı öğrencilerin kayıtlarını Rektör Prof. Dr. Budak yaptı.

Ege Üniversitesinin kazanan öğrenciler kayıtlarını 4-8 Eylül arası e- devlet üzerinden online olarak ya da 6-10 Eylül arası Ege Üniversitesi Merkez Kütüphanesine gelerek gerçekleştirebilirler. Kayıtlar ile ilgili detaylı bilgiye Ege Üniversitesi web portalından ulaşılabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir