Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

EÜ küresel ölçekte yükselişini sürdürüyor

Ege Üniversitesi, QS sıralamasında da yükselişe geçti

EÜ küresel ölçekte yükselişini sürdürüyor

Saygın sıralama kuruluşlarından Quacquarelli Symonds (QS), 2022 dünya üniversite sıralamalarını açıkladı. Sıralamalarda tüm dünyadan sadece bin 300 üniversite yer alırken geçen yıl ilk yüzde 84.3 diliminde yer alan Ege Üniversitesi, eğitim-öğretim ve akademik çalışmalarında kaliteyi her geçen gün yükselterek 2022 sıralamasında ilk yüzde77’lik dilimde yer almayı başardı. Geçen yıl Türkiye’den 11 devlet üniversitesinin yer aldığı sıralamada Türkiye’de 7’nci sıraya yerleşen Ege Üniversitesi, QS 2022`de yer alan 16 devlet üniversitesi arasında 7’nci sırayı korudu. Uluslararası sıralamada ise bir önceki yıla göre ilerleme kaydederek sıralamalardaki yerini 1001-1200 dilimine yükseltti.

Sıralamayı değerlendiren EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Akademik saygınlık, çalışanların saygınlığı, öğretim elemanı sayısının öğrenci sayısına oranı, son beş yılda öğretim üyesi başına düşen atıf sayısı, yabancı uyruklu öğretim üyesi oranı ve yabancı uyruklu öğrenci oranı gibi kriterlerle değerlendirme yapan QS’in son verilerine göre Ege Üniversitesi, dünya üniversiteler sıralamasında üst sıralara doğru ilerleyişini sürdürüyor. Geçtiğimiz yıl Türkiye’den 11 devlet üniversitesinin yer aldığı sıralamada Türkiye’de 7’nci sıraya yerleşen üniversitemiz, QS 2022`de yer alan 16 devlet üniversitesi arasında 7’nci sırayı korudu. Uluslararası sıralamada ise geçtiğimiz yıla göre ilerleme kaydederek sıralamalardaki yerini 1001-1200 dilimine yükseltti. QS 2022 sıralamalarında, dünya çapında 145’i ilk kez olmak üzere toplam bin 673 üniversite değerlendirilirken bu üniversitelerin sadece bin 300’ü sıralamada yer buldu. Türkiye’den ise değerlendirmeye katılan 6 yeni üniversite ile birlikte 21 üniversite sıralamaya girdi. Akademik saygınlık ve çalışanların saygınlığı alanlarında dünya sıralamasını 501+ aralığına yükselten Ege Üniversitesi, yabancı uyruklu öğrenci sayısında da artış kaydetti. Öğrenci sayısının öğretim üyesi sayısına oranı dünya ortalamasında 10.8 iken üniversitemizin ortalaması 7.1 olarak belirlendi” dedi.

“Öğrenciler için rehber niteliği taşıyor”

Öğrencilerin tercih zamanlarında bu tür sıralamaların rehber niteliği taşıdığını belirten Prof. Dr. Budak, “Akademik kriterlerin ön planda olduğu sıralama metoduna göre dünyanın en iyi üniversitelerini belirleyen QS, tüm dünyada öğrencilerin ve akademik kariyer hedefi ile kendine yol çizmek isteyenlerin takip ettiği ve üniversite tercihi yaptığı bir rehber niteliği taşıyor. QS, Ege Üniversitesini İzmir’in en iyi devlet üniversitelerinden biri olarak nitelendiriyor. Geçtiğimiz mart ayında açıklanan verilere göre Ege Üniversitesi, QS Alan Bazlı Dünya Üniversite Sıralamasında Türkiye’de Ziraat ve Ormancılık alanında 1’inci olurken, dünya genelinde ilk 250’de yer almış, Tıp alanında ise dünyada en iyi ilk 500’e yerleşerek Türkiye’de ise üçüncülüğü paylaşmıştı. Üniversitemiz, QS’in gelişmekte olan Avrupa ülkeleri ile Orta Asya ülkelerini kapsayan sıralamasında 106’ncı sıraya yerleşmiş ve Asya üniversiteleri arasında ise ilk 300’de yer almıştı. Her geçen gün özellikle sağlık alanında yükselişini sürdüren ve “Araştırma Üniversitesi Adayı” olan Ege Üniversitesi, CWUR sıralamasında 100 puan üzerinden 71.5 alarak, genel sıralamada dünya üniversiteleri arasında 810’uncu, araştırma performansı sıralamasında ise 769’uncu olarak en iyi ilk yüzde 5’lik dilimde yer aldı. Ulusal ölçekte ise Türkiye’nin en iyi 7’nci üniversitesi olduk. Yine THE Üniversite Etki Sıralamasında 17 alanın tamamına başvurduk ve bu alanlardan 8’inde dünya ortalamasının üzerinde bir başarı sağlayarak üst sıralara yükseldik. RUR ve SIR sıralamalarında 2021 verilerinde ulusal bazda 8’inci sırada yer alan üniversitemiz, URAP sıralamasında da ulusal bazda 6’ncı sıradaki yerini koruyor” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.