Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Rektör Budak “Kanseri erken teşhis edip hızlı önlem almayı amaçlıyoruz”

Ege’de Dünya Kanser Günü farkındalık etkinliği

Rektör Budak “Kanseri erken teşhis edip hızlı önlem almayı amaçlıyoruz”

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi (EÜTF) Hastanesinde, EÜ Kanserle Savaş Uygulama ve Araştırma Merkezi (EUKAM) koordinesinde 4 Şubat Dünya Kanser Günü nedeniyle düzenlenen etkinlikte, kansere yönelik farkındalık oluşturulması amacıyla stant kurulup, bilgilendirme broşürleri dağıtıldı. Kanser farkındalığına yönelik EÜ bünyesinde farklı etkinlikler düzenlediklerini dile getiren EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, kanserin tedavisinde erken teşhisin çok önemli olduğunu söyledi.

EÜ Kanserle Savaş Uygulama ve Araştırma Merkezi koordinesinde 4 Şubat Dünya Kanser Günü nedeniyle EÜTF Hastanesinde kansere yönelik farkındalık etkinliği düzenlendi. Etkinliğe, EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, EUKAM Müdürü Doç. Dr. Ayşe Caner, Tıp Fakültesi ve hastane yönetimi katıldı. EÜTF Hastanesine sağlık hizmeti almak üzere gelen hastalar ve hasta yakınlarında farkındalık oluşturmayı hedeflediklerini dile getiren Rektör Budak, “Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanemiz, kanser tedavisi gören hastalarımıza, onkolojik tedavi anlamında hizmet veren, bölgemizin ve ülkemizin en önemli merkezlerinden birisi. Kanserle Savaş Uygulama ve Araştırma Merkezimiz başta olmak üzere farklı birimlerimizle de yalnızca hastalığın teşhis ve tedavisi değil aynı zamanda kansere yönelik farkındalığı artırmak, erken teşhisin önemini vurgulamak ve vatandaşlarımızın bilinçlenmesini sağlamak için farkındalık etkinlikleri yapıyoruz. Dünya Kanser Günü nedeniyle Kanser Uygulama ve Araştırma Merkezimiz, vatandaşlarımıza yönelik farkındalık oluşturmak için sosyal aktiviteler yapıyor. Biz de kendilerine destek veriyoruz. Amacımız, hastalık ortaya çıkmadan önce erken teşhis edilip hızlıca önlem alınması. Vatandaşlarımızın da bu bilinçle hareket etmeleri için çaba harcıyoruz” dedi.

KANSERE YÖNELİK BİLGİLER VERİLDİ

Hastanede kurulan stantta hasta ve hasta yakınlarına bilgi verdiklerini ve bilgilendirici broşürler dağıttıklarını kaydeden EUKAM Müdürü Doç. Dr. Ayşe Caner; kanserden korunma yolları, erken teşhisin önemi ve erken tedavi edildiği takdirde kanserin bir kronik hastalık olduğu yönünde paylaşımlar yaptıklarını söyledi. Doç. Dr. Caner, “Yine bu konuyla ilgili seminerlerimiz olacak, isteyen her vatandaşımız gerek merkezimize gerekse de standımıza gelebilir, her konuda yardım sunabiliriz. Umarım bundan sonraki süreçte kanserden korkmayacağız ama hem tedavi hem takip hem de korunma aşamalarında kansere karşı bütün çabalarımızla uğraşacağız. Covid-19 pandemi süreci, herkesi olduğu gibi kanser hastalarını da zor duruma soktu. Kanser hastalarımızın tedavileri, takipleri ve kontrol aşamaları süre gelen bir durum. Süreç içinde en çok etkilenen gruplardan biri oldu. Özellikle Ege Üniversitesinde hekim arkadaşlarım mümkün olduğunca tedavilerini aksatmamaya çalıştı. Kanser hastaları en büyük risk grupları arasında yer alıyor. Sadece kanser hastaları değil, onlarla yakın temas içindekilerin de bu süreçte çok dikkatli olmaları gerekiyor” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir