Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

EÜ’de “Sentez Gaz Fermantasyonu” Semineri

Ege Üniversitesi Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi (ÇEVMER) tarafından “Perşembe Seminerleri” kapsamında “Sentez Gaz Fermantasyonu” konulu sunum, çevrimiçi olarak düzenlendi. EÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Çevre Bilimleri Anabilim Dalı doktora öğrencisi Simge Sertkaya’ nın yaptığı sunuma ÇEVMER Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Melike Bor ile Biyomühendislik Bölümü Öğretim Üyesi ve aynı zamanda Simge Sertkaya’nın danışmanı Prof. Dr. Nuri Azbar, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Simge Sertkaya, sunumunda hava kirliliği, sentez gaz ve sentez ile biyoyakıt üretimi, sentez gaz fermantasyonunun avantajları hakkında bilgi verdi.  Son yıllarda ortaya çıkan hava kirliliğinin ve atmosfere salınan zararlı ve toksik gazların ekolojik sistemi doğrudan etkilediğini belirten Sertkaya, bu zararlı gazların iklim değişikliğine ve küresel ısınmanın artışına neden olduğunu söyledi. Sertkaya, küresel ısınmanın ve küresel ısınma ile ortaya çıkan karbonmonoksit gazının insan yaşamında yarattığı olumsuz etkileri önleyebilmek için, alternatif enerji kaynaklarının ortaya konulmasının önemine değindi.

Sentez gazın alternatif enerji üretimindeki yeri hakkında bilgi veren Sertkaya, “Alternatif enerji üretiminde en önemli konulardan biri, üretim maliyeti. Bu konuda en yaratıcı çözüm, atık gazların hammadde olarak kullanılması. Bu nedenle de son zamanlarda karbonmonoksit içerikli sentez gazların fermantasyonu önem kazanmıştır” diye konuştu.

Sentez gaz fermantasyonun avantajlarına değinen Sertkaya, biyokütlenin sentez gazına dönüştürülmesinin biyokütle içinde bulunan hemen hemen tüm mevcut karbonun kullanımına izin vermesi, düşük karbonlu yakıtlar üretmek için şeker ve selülozik fermantasyona kıyasla gaz fermantasyonuna özgü önemli bir avantajı olduğunu ifade etti. Çelik endüstrisi, yağ rafinerileri, kömür ve doğal gaz kullanan endüstrilerde açığa çıkabilen ya da biyokütle veya evsel ve tarımsal atıklardan üretilebilen sentez gazın kullanımıyla sera gazı emisyonlarının düşürülmesine büyük oranda katkı sağlanacağını, bunun yanı sıra sentez gaz fermantasyonunun son ürünlerinin, toksik olmayan ürünlerden oluştuğunu belirtti.

Sertkaya, etkinliğin sonunda katılımcıların sorularını cevapladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir