Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Egeli genç iletişimciler  “Avrupa Birliği Gençlik Forumu”na katıldı

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileri Antalya’da “Dijital Çağda Eleştirel Düşünme” başlığıyla gerçekleştirilen “Avrupa Birliği Türkiye Gençlik Forumu”na katıldı. Ege Üniversitesi İletişim Fakültesinden altı öğrencinin katıldığı forumda dezenformasyonla mücadele ve dijital çağın potansiyel sorunları konuşuldu.

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ev sahipliğinde, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ve AB Bilgi Merkezleri koordinasyonunda gerçekleşen “Avrupa Birliği Türkiye Gençlik Forumu”nda Türkiye’nin 19 ilinden gelen üniversite öğrencileri “Dijital Çağda Eleştirel Düşünme” teması altında uzmanlar ile bir araya geldi. Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencilerinin de yer aldığı foruma gençlerin yoğun ilgisi oldu.

Forumda yazar ve akademisyen Yalın Alpay, “Yapay Zeka ve Gerçek Sonrası Çağda Eleştirel Düşünmenin Anlaşılması”, başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Alpay, sunumunda yapay zekânın fırsatları ve tehditlerine değindi. AB Türkiye Delegasyonu İletişim Uzmanı Lale Dündar ise sahte haberlerin sosyal ve siyasi sonuçlarını azaltmaya yönelik stratejileri hakkında gençleri bilgilendirdi.

Etkinliğin devamında Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici, “Gazetecilerin ve içerik üreticilerinin etik sorumlulukları” konulu sunumunda gazetecilik etiği sorununa değindi. Gazeteci Özlem Gürses, Psikolog Yazar Beyhan Budak ve akademisyen Doç. Dr. Tirşe Erbaysal Filibeli’nin katıldığı panelde ise medya okuryazarlığı, medya ve kitle psikolojisi, yeni medya ve değişen gazetecilik konularının ele alındı. Forumda, yetkin isimlerin katılımıyla dezenformasyonla mücadele ve dijital çağın potansiyel sorunlarına dair paneller ve atölye çalışmaları yapıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir