Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Rektör Budak, “Bu sene de yeni ve güncel veri tabanlarını erişime açmayı sürdüreceğiz”

EÜ Merkez Kütüphanesi; elektronik veri tabanları ile eğitim ve araştırmaya nitelikli katkı sunuyor

Rektör Budak, “Bu sene de yeni ve güncel veri tabanlarını erişime açmayı sürdüreceğiz”

Kaliteli hizmet sunumu, zengin dijital ve basılı kaynak sayısı ile Türkiye’nin lider bilgi hazinelerinden olan Ege Üniversitesi Merkez Kütüphanesi; basılı kitap, süreli yayın ve elektronik veri tabanları ile eğitim öğretim ve araştırma geliştirmeye katkı sağlamaya devam ediyor.

Merkez Kütüphanesini öğrenciler, akademisyenler, araştırmacılar ile kurum içi ve kurum dışı kullanıcılar için sıcak bir yuva ve yaşam merkezi haline getirdiklerini vurgulayan Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, dijital dünyanın sunduğu algoritmalar doğrultusunda yeni ve güncel veri tabanlarını hizmete sunduklarını ifade etti.

Türkiye’nin en zengin elektronik ve basılı kaynaklara sahip üniversite kütüphanelerinden birinin EÜ Merkez Kütüphanesi olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, bilim ve teknolojinin, kültür ve sanatın, tarih ve edebiyatın en muteber kaynaklarının kütüphane bünyesinde muhafaza edildiğini söyledi.

Kurum içi ve kurum dışı araştırmacıların ve öğrencilerin doğru bilgiye en kısa sürede erişmelerini sağlayan elektronik kaynakları erişime açmaya devam ettiklerini vurgulayan Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Tam akredite öğrenci odaklı, araştırma üniversitemizin kütüphane hizmetlerinin daha kaliteli ve sürdürülebilir olması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kütüphanenin sahip olduğu bilimsel kaynakların etkin ve verimli kullanılması amacıyla geride bıraktığımız yıl içerisinde akademisyenlerimiz için 116 veri tabanı kullanıcı eğitimi, öğrencilerimize yönelik ise 51 kütüphane hizmetleri tanıtım toplantısı düzenledik. Akademisyenlerimizin bilimsel faaliyetlerinde kullandıkları; ücretsiz açık erişim yayın yapılmasını sağlayan veri tabanlarından ‘American Chemical Society (ACS), Association for Computing Machinery (ACM), Cambridge University Press (CUP), Wiley’ gibi veri tabanları ile ilgili eğitimler verdik. Geçtiğimiz yıl araştırmacılarımız ilgili veri tabanlarından 70 ücretsiz yayın yaptılar. Bu sene de bu tür ücretsiz yayın yapma olanağı sağlayan veri tabanlarının sayısını  artırmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

“Rosetta Stone’dan 12 bin kişi faydalandı”

Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Üniversitemiz tarafından başta Q1 ve  Q2 olmak üzere  etki faktörü yüksek, saygın bilimsel dergilerde yayın kabul sayımızın artırılması amacıyla 2023 yılında; 1 milyon 250 bin  kelime Akademik İngilizce Metin Düzenlemesi (Proofreading and Editing) hizmet alımı gerçekleştirerek akademisyenlerimizin kullanımına sunduk.  Öğrencilerimizin dil eğitimlerine destek olmak amacıyla satın alınan 29 farklı dili kapsayan Rosetta Stone  dil öğrenme uygulaması hizmetinden yaklaşık 12 bin  kişi faydalandı. Yine mensuplarımızın dil öğrenme ve araştırmalarında dijital şekilde ulaşabildikleri ‘e-osmanlıca’, ‘kelime.com veritabanları’ sosyal bilimler başta olmak üzere hemen hemen tüm kategorilerde Osmanlı ve Erken Cumhuriyet dönemine ait (1729-1950) gazete, dergi ve kitaplara erişim sağlayan Wikilala veri tabanını erişime açtık. 2024 yılında da kütüphanecilik alanındaki gelişmeleri takip ederek,  mensuplarımızın araştırma geliştirme faaliyetlerine katkı sağlamayı sürdüreceğiz. Bilim üretme ekosistemimizin kalbinde, mesai mefhumu gözetmeden görev yapan mensuplarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir