Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

EGE ÜNİVERSİTESİNİN PROJESİ NASA’DA…

Egeli bilim insanları  ‘Milli Uzay Programı’na katkı sunmaya devam ediyor

EGE ÜNİVERSİTESİNİN PROJESİ NASA’DA…

Ege Üniversitesi, “Uluslararası Uzay Araştırmaları” çalışmalarına destek vermeye devam ediyor. Türkiye Cumhuriyetin 100. Yılında gerçekleştirilen “Türk Uzay Yolcusu ve Bilim Misyonu” kapsamında uzaya gidecek olan Türkiye’nin ilk uzay yolcusu Alper Gezeravcı’nın uzayda gerçekleştireceği 13 deneyden biri Ege Üniversitesine ait. Yürütücülüğünü Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Doç. Dr. Rengin Özgür Uzilday’ ın yaptığı ve araştırmacılar Doç. Dr. Barış Uzilday’ın ve Prof. Dr. İsmail Türkan ile beraber gerçekleştirdiği “Ekstrem Halofit olan Schrenkiella parvula’nın Tuz Stresine Verdiği Yanıtların Uzay Ortamında Araştırılması- EXTREMOPHYTE” isimli proje için ilk adım atıldı.

Türk Uzay Ajansı ve TÜBİTAK-UZAY tarafından desteklenen proje için Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA)- Kennedy Uzay Merkezi’ne giden Doç. Dr. Barış Uzilday, uzayda gerçekleştirilecek bitki biyolojisi konusundaki denemelerin hazırlık aşamasını yürütüyor.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Bu tarihi görevde yer alan, bayrağımızı uzayda gururla dalgalandıracak olan ilk uzay yolcusu astronotlarımızı daha önce üniversitemizde ağırlamıştık. Ülkemizin ilk uzay yolcusu astronotlarımız, Fen Fakültesi öğretim üyeleri tarafından yapılacak proje hakkında eğitimler aldı. Ege Üniversitesi olarak Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Türkiye Yüzyılı vizyonuyla ülkemiz ve milletimiz için bilimin rehberliğinde var gücümüzle çalışarak üretmeyi ve gelişmeyi sürdüreceğiz” dedi.

Türk uzay yolcusu Gezeravcı, Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Genel Biyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Rengin Özgür Uzilday yürütücülüğünde, araştırmacılar Prof. Dr. İsmail Türkan ve Doç. Dr. Barış Uzilday ile beraber gerçekleştirdikleri projede, uzayda ve dünya üzerinde yetiştirilen A. thaliana ve S. parvula bitkileri, tuz stresine maruz bırakılarak yeni nesil dizileme yöntemi (RNA-seq) ile transkriptom analizi yapılacak. Bu çalışma, mikro yerçekiminde yetişen glikofitik ve halofitik bitkilerin tuz stresine karşı gösterdikleri fizyolojik ve moleküler yanıtları karşılaştırmayı amaçlıyor. Proje, Türk Uzay Ajansı ve TÜBİTAK-UZAY tarafından desteklenmeye hak kazandı.

13 farklı deney yapılacak

Türkiye’nin İnsanlı İlk Uzay Misyonu kapsamında Alper Gezeravcı, tarafından Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS)’nda 13 farklı deney yapılacak. Türk uzay yolcusu Gezeravcı Ocak ayındaki fırlatmanın ardından ISS’de 14 gün kalarak İspanyol, İtalyan ve İsveçli astronotlarla birlikte AX-3 misyonunda görev alacak. Uçuş, Axiom Space tarafından gerçekleştirilecek ve bir Crew Dragon uzay aracı kullanılacak. Uzay aracı Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nde bulunan Fırlatma Kompleksi 39A’dan kalkacak. Oradan Uluslararası Uzay İstasyonu’na uçacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir