Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

EÜ DTMK’den ‘100 Yıl’ konseri

Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuarı (DTMK) tarafından,  İzmir Ferahfeza Türk Müziği Hanımlar Topluluğunun katılımı ile “100 Yıl” konseri gerçekleştirildi. Prof. Dr. Yusuf Vardar MÖTBE Kültür Merkezinde,  DTMK Ses Eğitimi Bölümü Öğr. Gör. Seher Dilmaç Meriç’in Genel Sanat Yönetmenliğinde gerçekleştirilen konsere Konservatuvar Müdürü Prof. Dr. Özge Gülbey  Usta, akademisyenler ve sanatseverler katıldı.

Konser öncesi bir konuşması gerçekleştiren Öğr. Gör. Seher Dilmaç Meriç,   “Atatürk, ‘en güç devrim müzik devrimidir’ der. 100. yıl coşkusu adına düzenlediğimiz bu etkinliğin ilk bölümünü Atamızın sevdiği eserlerden oluşturduk. 1923 yılında Cumhuriyetin ilan edilmesi, toplumsal ve siyasal alanlarda olduğu kadar kültürel alanda da çok büyük atılımların başladığı bir dönüm noktası olmuştur. Türk kültürüne değer veren Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti’nin güzel sanatlara önem vermesi ile dünyada gerçek yerini alabileceğini biliyordu. Sanata, müziğe ve sanatçıya çok önem verirdi. Konserimizin ikinci bölümde ise Cumhuriyet döneminin müzik duraklarından örneklere yer vereceğiz” diye konuştu.

Konser boyunca çeşitli sanatçılar tarafından; Çanakkale Türküsü, Bülbülüm Altın Kafeste, Bir Başkadır Benim Memleketim, Olmaz İlaç Sine-i Sad Pareme, Kimseye Etmem Şikâyet gibi eserler icra edildi.

Etkinlik, gerçekleştirilen çiçek ve plaket takdimleri ile son buldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir