Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Rektör Prof. Dr. Budak, “Diktiğimiz fidanlar Türkiye Yüzyılına nefes olacak”

“Ege Üniversitesi 100. Yıl Hatıra Ormanı” için ilk fidan toprakla buluştu

Rektör Prof. Dr. Budak, “Diktiğimiz fidanlar Türkiye Yüzyılına nefes olacak”

Ege Üniversitesi ile Orman Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokol kapsamında oluşturulması kararlaştıran “Ege Üniversitesi 100. Yıl Hatıra Ormanı” için ilk fidanlar “5 Aralık Dünya Toprak Günü”nde toprakla buluştu. Fidan dikme törenine EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, İzmir Orman Bölge Müdürü Zafer Derince, üniversite üst yönetimi, senato üyeleri, İzmir Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri katıldı.

Fidan dikim töreninde konuşan Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Ege Üniversitesi olarak, bizlere bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez bir değer olan 100 yıllık Türkiye Cumhuriyetine; çalışarak, üreterek, ülkemizin kalkınmasına katkı sağlayarak sahip çıkıyoruz. Özünde insan hedefinde bilim üretmek olan üniversitemizde ‘Türkiye Yüzyılı’nın mimarı olacak geleceğimizin teminatı gençlerimize yaşanılabilir yeşil bir kampüs sunuyoruz. Dört mevsim yeşil, sürdürülebilir, erişilebilir kampüsümüzle ‘Sürdürülebilir ve İklim Dostu Kampüs Projesi’nin 10 pilot üniversitesinden biriyiz. Dünyadaki yaşamın bildiğimiz ve alıştığımız gibi kalabilmesi için nesiller boyu sorumluluk anlayışı ile gençlerimizi dönüşümün bir parçası yaparak omuz omuza çalışıyoruz. Türkiye’nin yeşil vizyonuna katkı sağlamak adına önemli çalışmalar yürütüyoruz” dedi.

“Daha yaşanılabilir bir dünya için her birimizin sorumlulukları var”

Ormanların ve toprağın önemine vurgu yapan Prof. Dr. Necdet Budak, “Tam Akredite, Öğrenci Odaklı Araştırma Üniversitesi olarak Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında üç yüze yakın anlamlı etkinliğe imza attık. Türkiye Yüzyılında, gelecek nesillere bırakılacak en güzel hatıranın daha yeşil bir dünya olacağına inanıyoruz. Toprak, su, orman varsa hayat vardır. Atalarımızın bizlere emaneti olan verimli topraklarımızı gelecek nesillere bozulmadan, azaltmadan teslim etmeliyiz. Daha yaşanılabilir bir dünya için her birimizin önemli sorumluluklarının olduğunu unutmamalıyız.  Ege Üniversitesi olarak; Cumhuriyetimizin 100. Yılında, 5 Aralık Dünya Toprak Gününde Ege Üniversitesi Cumhuriyetin 100. Yılı Hatıra Ormanı’nı ülkemize kazandırıyor olmaktan gurur duyuyoruz. Katkılarından dolayı Orman Genel Müdürlüğüne teşekkür ediyorum. Hatıra ormanımız, ülkemize ve üniversitemize hayırlı olsun. Bugün diktiğimiz fidanlarımız geleceğe nefes, Türkiye Yüzyılına nefes olsun” diye konuştu.

Konuşmaların ardından fidanlar toprakla buluşturularak can suları verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir