Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Egeli akademisyenler yürüttükleri projelerle topluma katkı sunmaya devam ediyor

EÜ’nün bir projesi daha TÜRKPATENT tarafından tescillendi

Egeli akademisyenler yürüttükleri projelerle topluma katkı sunmaya devam ediyor

Ege Üniversitesi(EÜ) Fen Fakültesi Biyokimya Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Güliz Ak Demiroz’un yürütücülüğünü yaptığı “Melanoma Tedavisinde İkili İlaç Taşıyan Hedefli Nanopartiküller” projesi Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) tarafından tescillendi. Proje kapsamında geliştirilen antikanser jel sayesinde melanomaya karşı yüksek tedavi etkinliği hedefleniyor.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Prof. Dr. Şenay Şanlıer ve Doç. Dr. Güliz Ak Demiroz’u makamında ağırlayarak, tebrik etti. Ege Üniversitesinde oluşturulan bilim üretme ekosisteminin her geçen gün daha da güçlendiğini belirten Rektör Prof. Dr. Budak,  tam akredite, öğrenci odaklı araştırma üniversitesi olan Ege Üniversitesi bünyesinde görev yapan akademisyenlerin bilime ve insanlığın sorunlarına yönelik önemli  projeler üretmeye devam ettiklerini dile getirdi.

“Melanoma tedavisinin daha başarılı olması hedefleniyor”

Proje sayesinde geliştirilen antikanser jelin cilt yüzeyinden kolaylıkla uygulanabilir oluşunun hem sağlık çalışanları, hem de hastalar açısından avantaj sağlayacağını dile getiren Doç. Dr. Ak Demiroz, “Patent, melanomanın hedefli tedavisini mümkün kılan antikanser jel ürününü içermektedir. Melanoma, cilt kanseri kaynaklı ölümlerin büyük çoğunluğunu oluşturmaktadır. Özellikle geç evrede teşhis edilen malign melanom vakalarında klasik klinik uygulamalar başarılı olamayabiliyor. Jel içeriğinde bulunan iki ayrı ilaç yüklü ve hedefe yönelmeyi sağlayan nanoyapılı lipid taşıyıcılar sayesinde tedavinin daha başarılı olması hedefleniyor” diye konuştu.

“Yapılan deneylerde yüksek tedavi etkinliği gösterdi”

Geliştirilen jel ile yapılan deneylerin başarılı sonuçlar verdiğini söyleyen Doç. Dr. Ak Demiroz, “Hazırlanan jel sistemi, Ege Üniversitesi Hayvan Deneyleri Yerel Etik Kurulu’ndan alınan etik kurul onayı dâhilinde melanomalı fareler üzerinde yapılan çalışmalarda metastazlar dâhil tümörü yok ederek yüksek tedavi etkinliği gösterdi. Multidisipliner bir yaklaşımla tamamladığımız bu proje ve çıktılarının literatüre önemli katkılar sunacağına inanıyoruz. Bizleri projeler ve patentler konusunda daima teşvik eden Rektörümüz Prof. Dr. Necdet Budak hocamıza ve patent sürecindeki destekleri için Bilim Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (EBİLTEM)’e teşekkürlerimizi sunuyoruz” diye konuştu.

Proje kapsamında geliştirilen antikanser jelin patent başvuru sahibi olarak Ege Üniversitesi, buluş sahipleri olarak ise Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyokimya Bölümü Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Güliz Ak Demiroz ve Prof. Dr. Şenay Şanlıer yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir