Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Ege Üniversitesinde ebeliğin tarihi konuşuldu

 “1. Uluslararası ve Ulusal Ebelik Tarihi Kongresi”

Ege Üniversitesinde ebeliğin tarihi konuşuldu

Cansu Aydın – Rabia Güner

Ege Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi, Ebelik Eğitim Araştırma Geliştirme Derneği, Ebeler Derneği, Anadolu Ebeler Derneği ve Haluk Perk Vakfı iş birliğinde Cumhuriyetin 100. Yılında  “1. Uluslararası ve Ulusal Ebelik Tarihi Kongresi”nin açılış töreni gerçekleştirildi. “Gücümüz Tarihimiz” mottosuyla,   Prof. Dr. Yusuf Vardar MÖTBE Kültür Merkezinde düzenlenen etkinliğe Ege Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Esin Çeber Turfan, Ebelik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Neriman Soğukpınar, Kongre Başkanı Doç. Dr. Ummahan Yücel, Uluslararası Ebeler Konfederasyonu Yönetim Kurulu ilk Şef Ebe üyesi ve İngiltere Kraliyet ailesi ebesi Prof. Dr. Jacqueline Dunkley,  akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Programa ayrıca Uluslararası Ebeler Konfederasyonu (ICM) Başkanı Sandra Oyarzo Torres de telekonferans yoluyla bağlandı.

Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Ege Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Esin Çeber Turfan, “Ege Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi, İzmir Atatürk Sağlık Yüksekokulu geçmişine dayanan, Türkiye’de sağlık meslek liselerinin üniversitelere dönüştürüldüğü 1996 yılından beri açıktır. 1998 yılından beri de ebe yetiştiren bir fakültedir. Bugün burada düzenlediğimiz kongre, bir köprüdür. Geçmişin güzellikleriyle, geçmişin hatalarından ders alarak ve geleceğe hep birlikte vizyonla bakarak ilerleyeceğiz” diye konuştu.

“Ebeliğin tarihini yazmak için buradayız”

Ege Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Neriman Soğukpınar, “Ebelik mesleği hepimizin bildiği gibi köklü bir geçmişe sahip. İnsanlığın var olduğu günden bugüne, doğuma yardım eden kişi ebedir. Kadınlara gebelik, doğum ve doğum sonrası dönemlerinde fiziki bakım verme, sağlıklı nesillerin dünyada var olmasını sağlamada oldukça kıymetlidir. Cumhuriyetimizin kurucusu, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ‘Tarih yazmak, tarih yapmak kadar mühimdir’ demiştir. İşte biz de bu amaçla, bu hedefte Atamızın her zaman izinde olduğumuz gibi bugün de izindeyiz ve diyoruz ki, biz ebeliğin tarihini yazmak ve kayıt altına almak için buradayız’’ dedi.

“Ebelik, insanlık tarihi kadar eski”

Kongre Başkanı Doç. Dr. Ummahan Yücel, “İnsanlık tarihi kadar eski bir mesleğin tarihi kongresini yapıyoruz. Mesleğin akademik yönü ne yazık ki ihmal edilmiş ve akademik düzeyde ele alınmamış. Bu kongre, biraz da ona vesile oldu. Ebelik tarihimizin güçlü ve köklü tarihini akademik anlamda ihmal etmememiz gerektiğinin de burada altını çiziyoruz. Kongremiz sergilerimiz, defilemiz, fotoğraf sergimiz, konferanslar, film gösterimi ve söyleşi gibi çeşitli etkinlikler çerçevesinde dolu dolu ilerleyecek. Herkes için verimli bir kongre olmasını diliyorum’’ dedi.

Etkinliğe video konferans yoluyla bağlanan Uluslararası Ebeler Konfederasyonu (ICM) Başkanı Sandra Oyarzo Torres,   “ICM’in kuruluşu 101 yıl öncesine dayanıyor. Toplamda 124 ülkeden fazla 143 ebelik derneği iş birliği içerisindeyiz. Bir milyondan fazla ebenin de temsilcisiyim. ICM olarak  ilk yüzyılı yansıtacak şekilde ebelerin sözlerine ve geçmişlerine dair bir rapor hazırladık” diye konuştu.

“Cumhuriyetin 100. Yılında Geçmişten Günümüze Ebelik Formaları”

Etkinlik kapsamında “Cumhuriyetin 100. Yılında Geçmişten Günümüze Ebelik Formaları” defilesi ve “Çekmecemdeki Tarih”  fotoğraf sergisi katılımcıların beğenisine sunuldu. Etkinlikte düzenlenen oturumlarda ebelik tarihi, hakları, Cumhuriyet öncesi dönemde ebelik eğitimi tarihi, çeşitli ülkelerden ebelik hizmetleri örnekleri gibi konular tartışıldı. Günün sonunda katılımcılara “Ebe” isimli kısa film gösterimi yapıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir