Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

EÜ Kâğıt ve Kitap Müzesinde, ‘Geleneksel Kitap Sanatları’ Sanatseverlerle Buluştu

Yağmur Onurlubaş – Işıl Özkan

Ege Üniversitesi(EÜ) tarafından düzenlenen 10. Uluslararası  EgeArt Sanat Günleri kapsamında, EÜ Kitap ve Kâğıt Sanatları Müzesi’nde “Geleneksel Kitap Sanatları Sergisi”nin açılışı gerçekleştirildi. Serginin açılışına EÜ Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı Aysel Ildızlı, EÜ Kâğıt ve Kitap Sanatları Müzesi Müdürü ve Sergi Yürütücüsü Dr. Öğretim Üyesi Seda Ağırbaş, akademisyenler, sanatseverler ve öğrenciler katıldı.

Sergide, 23-26 Ekim tarihleri arasında EÜ Kitap ve Kâğıt Sanatları Müzesi’nde gerçekleştirilen “Geleneksel Kitap Sanatları Çalıştayı” kapsamında düzenlenen atölye çalışmalarında icra edilen hat, tezhip, minyatür ve ebru çalışmaları sanatseverlerle buluştu.

Serginin açılışında konuşan Dr. Öğretim Üyesi Ağırbaş, “10. EgeArt Sanat Günleri kapsamında geleneksel kitap günleri çalıştay ve sergisinde bulunmaktayız. Rektörümüz Prof. Dr. Necdet Budak’ın destekleriyle gerçekleşen Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’mız ile yürütülen geniş kapsamlı bu sanat günlerinde biz de kâğıt ve kitap müzesi olarak geleneksel kitap sanatları çalıştayını düzenledik. 23 -26 Ekim tarihleri arasında çalıştayımızı gerçekleştirdik. Prof. Dr. Aynur Maktal, Prof. Dr. Filiz Adıgüzel, Doç. Dr. Gül Güney, Öğr. Gör. Özkan Derin ve Araştırma Gör. Halil İbrahim Yıldırım eşliğinde; hat, tezhip, minyatür, ebru gibi etkinlikler gerçekleştirildi. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılına özel yapılmış olan ‘Vefa’ konulu sergimizi de ‘geleneksele vefa’ başlığı adı altında gerçekleştiriyoruz ”dedi.

“Sanat, içinde bulunduğu topluluğa ayna tutuyor”

Sanatın önemine değinen Dr. Öğretim Üyesi Ağırbaş, “Sanat, içinde bulunduğu topluluğa ayna tutarak insanları gerçeklerle yüz yüze getirir ve bu aynada toplumun gelenekleri, tarihi, inanışları, kültürü, maddi ve manevi tüm değerleri yansıtır. Dönemin sanat anlayışını ve zevkini yansıtan, gücünü gelenekten alan sanatlar aynı zamanda toplumun kimliğini oluşturuyor ve yüzyıllara meydan okuyan bu eserlerde gelecek nesillere tarihi birer belge olarak ulaşıyor” dedi.

Sergi açılışından sonra Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı Aysel Ildızlı, sergiye katkılarından dolayı; Prof. Dr. Aynur Maktal, Prof. Dr. Filiz Adıgüzel, Doç. Dr. Gül Güney ve Araştırma Gör. Halil İbrahim Yıldırım’a teşekkür belgesi taktim etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir