Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Kurtuluş Mücadelesi dansla anlatıldı

Ekin Dans Topluluğu’ndan 100’üncü yıl gösterisi

Kurtuluş Mücadelesi dansla anlatıldı

Ege Üniversitesi (EÜ) tarafından bu yıl 10. kez sanatseverlere kapılarını açan EgeArt Sanat Günleri kapsamında EÜ Devlet Türk Musikisi Konservatuarı (DTMK) Türk Halk Oyunları Bölümü’ne bağlı Ekin Dans Topluluğu tarafından “ Bu 100’den” başlıklı bir danslı anlatı gösterisi sergilendi. Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezinde (AKM) düzenlenen etkinliğe EÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ersan, EÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Banu Yücel, DTMK Müdürü Prof. Dr. Özge Gülbey Usta, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı Aysel Ildızlı, bölüm akademisyenleri ve sanatseverler katıldı.

Gösteri esnasında düzenlenen koreografilerle cumhuriyet döneminin kuruluşundan bugüne dek yaşanan gelişmeler katılımcılara aktarıldı. “Kuruluş” bölümünde Cumhuriyetin kuruluşu, “Değişim” bölümünde Cumhuriyet ve İzmir, “Atılım” bölümünde İzmir İktisat Kongresi, “Dönüşüm” bölümünde köy enstitülerinin yolculuğu, “Gelişim” bölümünde üretimin artması ve fabrikaların kuruluşu, “Birleşim” bölümünde Anadolu’nun kadim kültürü, “Bağlılık” bölümünde ise Mustafa Kemal Atatürk’ün kurtuluş mücadelesi anlatıldı.

Gösterinin sonunda Prof. Dr. Mehmet Ersan, EgeArt’a katkılarından dolayı Prof. Dr. Özge Gülbey Usta’ya “Teşekkür Belgesi” takdim etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir