Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

EÜ Fen Fakültesinde, temel bilimlerin dünü, bugünü ve geleceği konuşuldu

Ege Üniversitesi (EÜ) tarafından düzenlenen “Cumhuriyet’in 100. Yıl Etkinlikleri” kapsamında “Cumhuriyet Dönemi ve Türkiye’de Temel Bilimler: Dünü, Bugünü ve Geleceği” başlıklı bir panel gerçekleştirildi.

EÜ Fen Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen panelde; Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Kimya Bölümü emekli öğretim üyesi ve Türkiye Bilimler Akademisi Şeref Üyesi Prof. Dr. Metin Balcı, EÜ Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alev Haliki Uztan, EÜ Fen Fakültesi Matematik Bölüm Başkanı Prof. Dr. İbrahim Çanak konuşmacı olarak yer aldı. Panele; EÜ Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dinçer Ayaz, Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Esin Sipahi, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Panelin moderatörlüğünü EÜ Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Astrofizik Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ömer Lütfi Değirmenci yaptı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan panelde bir konuşma gerçekleştiren Dekan Prof. Dr. Dinçer Ayaz, Fen Fakültesinde yapılan etkinliklere desteklerini sunan akademisyen ve öğrencilere teşekkür etti ve panelin konusu olan “Temel Bilimler” kavramına vurgu yaptı. Prof. Dr. Ayaz, “Temel bilimlerin bilim dünyamızdaki yeri çok önemlidir. Yapılan pek çok keşfin, buluşun başında temel bilimler gelir. Katılım sağlayan tüm öğretim üyelerimize, sevgili öğrencilerimize teşekkür ediyor ve panelin faydalı olmasını diliyorum” dedi.

“Merak ve kuşku olmadan temel araştırma yapılamaz”

Konuşmasında Temel Bilimin tanımı, Türkiye’deki tarihsel süreci, temel araştırma ve uygulamalı araştırma arasındaki farklar gibi konulara değinen Prof. Dr. Metin Balcı “Temel araştırma, uygulama düşünülmeden yapılan araştırmadır. Tamamen doğayı ve doğa kanunlarını anlamaya yöneliktir. Merak ve kuşku olmadan temel araştırma yapılamaz. Eğer siz gece ve gündüzün değişimini ya da dünyanın güneş etrafında dönüşünü sorgulamazsanız temel araştırma yapamazsınız” diyerek bilimin araştırma sürecinde kuşku ve sorgulama evrelerinin altını çizdi. Prof. Dr. Balcı, temel araştırmalar için metodoloji, objektiflik, test edilebilirlik, gözlem, ciddi altyapı, ölçme ve değerlendirme olması gerektiğini söyledi. Balcı konuşmasını “Temel Araştırma, iyi bir araştırmacı yetiştirmek için önemli bir araçtır” diyerek bitirdi.

“Topraklarımız, mikrobiyal bir zenginliğe sahip”

Prof. Dr. Alev Haliki Uztan, Türkiye’ye özgün biyolojik verileri paylaştı. Prof. Dr. Haliki Uztan, “Bugün ülkemizde, Avrupa Kıtası’nın toplamından daha fazla olmak üzere 18 bine yakın bitki türü var. Bu bitki türlerinin 3 bin 700’e yakını endemiktir.  80 bin civarında mikro, makro pek çok hayvan örneği modeline sahibiz. Ayrıca 2 bin 550 ila 20 bin civarında şapkalı mantar olduğu düşünülmektir. Topraklarımız, mikrobiyal bir zenginliğe sahiptir” dedi. Prof. Dr. Haliki Uztan, “Temel bilimlerde sistematik çalışmaların hızlı bir şekilde sürdürülmesi ve daha farklı, daha çeşitli zenginliklerimizin özveri ile belirlenmesi gerekiyor. Her geçen gün yeni türlerle tanışıyoruz ve bu tanışma zamanla artacaktır” diyerek sözlerini noktaladı.

“Bilimsel çalışmalar geleceğe hitap eder”

Prof. Dr. İbrahim Çanak ise konuşmasında merakın, azim ve çalışma ile pek çok araştırmanın kapısını açacağına vurgu yaptı. Prof. Dr. Çanak, “Teorik çalışmaların sonucunu düşünmemek ve çalışmaya odaklanmak gereklidir. Bilimsel çalışmalar bazı durumlarda günümüze değil, geleceğe hitap eder. Gelecekte kaynak olarak kullanılır.  Bir konuyu çalışıyorken öncelikle günün yirmi dört saatini tamamen çalışmanıza ayırıp, tüm gün onu düşünüyorsunuz. Bazen sonuca ulaşıyor, bazen ulaşamıyorsunuz. Hatta bazen, teorinin en başında hata yaptığınızı fark ediyorsunuz” dedi.

Panelin sonunda Dekan Prof. Dr. Ayaz tarafından konuşmacılara plaket takdim edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir