Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Ege’de “Aşık Veysel” fotoğraf sergisi ve müzik dinletisi ile anıldı

Aşık Veysel’in torunu Ege’ye konuk oldu

Ege’de “Aşık Veysel” fotoğraf sergisi ve müzik dinletisi ile anıldı

Rabia Güner- Ömer Faruk Altın

Ege Üniversitesi (EÜ) Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı tarafından “2023 UNESCO Dünya Âşık Veysel Yılı” dolayısıyla  “Veysel Gider Adı Kalır” fotoğraf sergisi ve müzik dinletisi gerçekleştirildi. EÜ Prof. Dr. Yusuf Vardar Kültür Merkezinde düzenlenen etkinliğe Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı Müdürü Prof. Dr. Özge Gülbey Usta, Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanı Aysel Ildızlı, Aşık Veysel’in torunu Nazender Süzer Gökçe ve eşi Gürsel Gökçe, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Sergide Âşık Veysel’in aile üyelerinden Nazender Süzer Gökçe ile Gürsel Gökçe’nin aile koleksiyonundan oluşan fotoğraflar yer aldı. Ayrıca sergide Fikret Otyam, Ara Güler, Ozan Sağdıç, Mustafa Türkyılmaz ve Ergün Çağatay gibi kıymetli fotoğraf sanatçılarının ve dönemin Anadolu Ajansı foto muhabirlerinin objektifinden fotoğraflar da sergilendi. Yine sergide sanatçı Orhan Peker’in desen çalışmaları da sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Serginin açılışında konuşan Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı Müdürü Prof. Dr. Özge Gülbey Usta, “2023 yılı UNESCO tarafından Âşık Veysel yılı ilan edildi. Âşık Veysel’in onuruna bu yılın kutlanıyor olması hepimiz için çok kıymetli. Âşık Veysel en büyük değerlerimizden bir tanesidir. Biz de Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı olarak, Âşık Veysel yılına verdiğimiz önemi göstermeseydik, vicdanen rahat etmezdik. Bu nedenle ilk etkinliğimizin, kendi öz torununun bizlere görmemiz,  paylaşmamız ve hissetmemiz için kendi arşivinden oluşturduğu Âşık Veysel fotoğraf sergisinin olmasını istedik. Bu vesileyle Nazender Süzer Gökçe ve eşi Gürsel Gökçe’ye Konservatuvarımız adına teşekkür ederim” dedi.

“Basında Âşık Veysel kitabı Braille alfabesiyle hazırlandı”

Bu sergiyi birçok farklı ülkede sanatseverlerle buluşturduklarını ifade eden Nazender Süzer Gökçe, “Öncelikle bizi gençlerle buluşturduğunuz için çok teşekkür ediyorum. Çünkü gençler bizim için çok kıymetli, bu kültürü gelecek nesillere taşıyacak olanlar onlar. UNESCO, insanlığın barış ve iyiliğine destek olması, sürdürülebilir kalkınması için üstün gayretler ve hizmetleri dolayısıyla 2023 yılını Âşık Veysel yılı ilan etti. Bu yıl 193 UNESCO üye ülke tarafından Âşık Veysel anılıyor. Biz, bu sergiyi 2010 yılında ‘Basın ve Ustalar Objektifinden Âşık Veysel’ adıyla başlattık. Sonra bunu daha kalıcı hale getirip, kalabalıklara nasıl ulaştırabiliriz düşüncesi oluştu ve ‘Çalışmayı kitaplaştıralım’ dedik. Kitapta 1934’ten 2022 yılına kadar basında yer alan binlerce Âşık Veysel haberinden bir seçki oluşturduk. Onu ‘Basında ve Ustaların Objektifinden Âşık Veysel’ kitabında birleştirdik. Ayrıca bugüne kadar Âşık Veysel, görme engelli dostlarımız için bir idoldü. Biz de görme engelliler için Braille alfabesiyle hazırlanan 4 ciltlik ‘Basında Âşık Veysel’ kitabını Âşık Veysel dostlarının hizmetine sunduk” diye konuştu.

Sergi sonunda EÜ DTMK Öğr. Gör. Dr. Gani Pekşen, EÜ DTMK Öğr. Gör. Ünal Yılmaz ve sanatçı Özgür Yurteri Âşık Veysel’in türkülerini seslendirdi.

Etkinliğin sonunda Prof. Dr. Özge Gülbey Usta, Nazender Süzer Gökçe, Gürsel Gökçe, Dr. Gani Pekşen, Öğr. Gör. Ünal Yılmaz ve Özgür Yurteri’ye günün anısına “Teşekkür Belgesi” takdim etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir