Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

 “Cumhuriyetin 100. Yılında 100. Kâğıt Eser” 

EÜ İletişim Fakültesinde “Kâğıdın Sanata Dönüşümü” Sergisi

 “Cumhuriyetin 100. Yılında 100. Kâğıt Eser” 

Ege Üniversitesi (EÜ) tarafından bu yıl ‘vefa’ temasıyla düzenlenen “10. Uluslararası EgeArt Sanat Günleri” kapsamında “Cumhuriyetin 100. Yılında 100. Kâğıt Eser”  sergisi sanatseverler ile buluştu.

EÜ İletişim Fakültesi Sergi Salonunda düzenlenen serginin açılışına; Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilgehan Gültekin, Emel Akın Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Gonca Özçelik Kayseri, EgeArt Sanat Günleri Küratörü Doç. Dr. Dizar Ercivan Zencirci, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı Aysel Ildızlı, Sergi Küratörü Öğr. Gör. Şükran Tümer, akademisyenler, eser sahibi öğrenciler ve sanatseverler katıldı.

Serginin açılışında konuşan Dekan Prof. Dr. Bilgehan Gültekin, “Ege Üniversitesi 10. Uluslararası EgeArt Sanat Günleri kapsamında harika bir sergi için burada bulunuyoruz. Cumhuriyetimizin ‘100. Yılında 100 Kağıt Eser’ sergisi ile dönüşüm sanatının mükemmel örnekleri ile karşı karşıyayız. Bu sergiye emek veren herkesi tebrik ediyorum” dedi.

Sergi Küratörü Öğr. Gör. Şükran Tümer, “Cumhuriyetimizin 100. Yılında giyilmeyen giysiler ile sanata ve sanatçıya vefa  paper art sanatı ile her EgeArt sanat günlerinde olduğu gibi Cumhuriyetimizin 100. Yılında 100 kağıt eser ile yine dönüşümün öyküsünü anlatıyoruz. Her yıl gerçekleştirdiğimiz çeşitli çalıştaylar ile dönüşümün öyküsü tematik çıkış noktamız ile evrendeki dönüşüme dikkat çekmek üzere yola çıkıyoruz. Atatürk’ün üniversite gençlerine dönüşümü kavratmak veya dönüşüme ayak uydurmak temel ilkemiz olmuştur. Değişimi, dönüşümü yaşamın bir parçası olarak gören, çevresi ile iyi ilişkiler kuran Ege Üniversitesi gençleri ile sorunlardan kaçmak veya yok saymak yerine sanatın evrensel gücüne inanarak yola çıktık” dedi.

“Eserler tüketim çılgınlığına karşı bir duruş sergiliyor”

Sergide yer alan eserler hakkında konuşan Öğr. Gör. Şükran Tümer, “Eserlerin bütününe bakıldığında çeşitli zenginlikte çevreci bir yaklaşım ile eğitsel bir yönü olduğunu görüyoruz. Yaratılan eserlerde, tüketim çılgınlığına karşı tepkilerini ve tavırlarını dışarı vurmak amacı ile geleceğin genç tasarımcıları için kağıt gibi sihirli bir materyal kariyer yolculuklarında bir klavuz  oldu. Her eser geleceğe bir mesaj vererek dönüşümün öyküsünü anlatıyor” diye konuştu.

Sergide yeni tasarımcıların eserlerine yer verdiklerini ifade eden Öğr. Gör. Şükran Tümer, “Cumhuriyetimizin 100. Yılında bazen kırmızı bazen beyaz bazen de hepsinden biraz renklerin dilinden giyilemeyen giysilerde dönüşümün öyküsünü veya dediğimiz EgeArt sanat günlerinde sanata vefayı farkındalık yaratan yeni nesil tasarımcılardan dinlemek istedik. Hikâyesi olan 100 kâğıt eser ile çeşitli kâğıt gibi materyalleri kullanarak tematik yüzey düzenlemeleri geleceğin stil sahibi tasarımcılarının hayallere yelken açma zamanı geldiğine karar verdik. Zaman ya da mekan fark etmez dedik üç boyutlu giyilmeyen giysiler de doğal yaşamın yansımasında dönüşümün öyküsü var dedik. Minimalist yaklaşımlar ile kâğıt oyunları serbest derken, zamana meydan okuduk. Bazen çizgi, bazen stilinin yardımcısı bir şekil, bazen de tesadüfi bir dokuda dönüşümün öyküsünde asaleti detayında gizli tasarım detaylarına alan açtık. Geleceğin tasarımcıları sanat eserlerinde kırmızı beyaz beyaz mükemmel uyumu ile özgür, cesur, bugün, yarın, geçmiş gelecek umudu anlatsın istedik. Her eserde sürdürülebilirlik, yalınlık, dönüşüm, fonksiyonellik ve estetik değeri ifadesi taşımaktadır. Giyilemeyen giysilerden kağıt sanatına, moda tasarımından, moda akımlarından ve hatta renkten dokuya kadar uzanan bir çok alanda sanatsal dokunuşlara sahip dokunuşlara sahip Cumhuriyetimizin 100. Yılında 100 kağıt eser ile dönüşümün öyküsünü anlattığımız yolculuğumuzda yeni nesil üniversite gençliğine sanat ile öncülük etmekten gururluyuz. Kırmızı da beyazın haya bulduğu nice yüzüncü yıllara” diye konuştu.

Sergi, EÜ İletişim Fakültesi Sergi Salonunda 10 Aralık’a kadar ilgililerini bekliyor olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir