Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Tohumculuk sektörüne yöne verecek proje “NEETSeed” genç kursiyerlerini bekliyor

 * Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak’ın koordinatörleri arasında yer aldığı, Türk tohumculuk sektörüne yönelik hazırlanan proje kapsamında 80 kursiyer yoğunlaştırılmış eğitim alarak, iş imkânına kavuşacak.

Ege Üniversitesi akademisyenleri tarafından hazırlanan “NEETs in the Seed Sector: Seed Training Programme (NEETSeed)” başlıklı proje kapsamında açılacak kurs için başvurular başladı. Proje kapsamında açılacak olan kursta 80 kursiyer yoğunlaştırılmış eğitimle birlikte tohumculuk sektöründe iş imkânına ulaşabilecek. Adaylar 20 Kasım 2023  tarihine kadar başvuruda bulunabilecek. Ayrıca kursiyerlere eğitim süresi boyunca 450 Euro ödeme ve sağlık sigortası yapılacak.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak’ın koordinatörleri arasında yer aldığı proje, Avrupa Birliği tarafından da destekleniyor. Proje kapsamında yapılacak olan kurs hakkında bilgi veren Ege Üniversitesi Tohum Teknolojileri ve Uygulama Merkezi (EGE TOTEM) Müdürü Doç. Dr. İsmail Can Paylan, “Avrupa ve Türk tohumculuk sektörü önümüzdeki yıllarda sürdürülebilir bir tarımsal üretim ihtiyacı gibi büyük zorluklarla karşı karşıyadır. Ancak bu zorlukların üstesinden gelmek için Türk ve Avrupa tohum sektörünün ıslah, tohum üretimi ve pazarlama konularında hem geleneksel hem de yenilikçi teknikler konusunda derinlemesine bilgi sahibi, proje yönetimi deneyimi olan ve analiz yeteneğine sahip insan kaynağına büyük ihtiyaç vardır. Bu ihtiyacı karşılanması amacıyla oluşturulan bu projede başvuru yapan adaylar arasından mülakat ile seçilecek toplam 80 genç yoğunlaştırılmış eğitim programına alınacak, daha sonra tohum firmalarında staj yapacak ve tohumculuk sektöründe iş imkânlarına ulaşabilecek”  dedi.

Proje kapsamında aranan katılımcılardan beklenen niteliklerden de bahseden Doç. Dr. Paylan, “Kursa katılmak isteyen katılımcıların 20-29 yaş aralığında olması, üniversitelerin ziraat mühendisliği, doğa bilimleri ve biyoloji bölümlerinden mezun, herhangi bir yerde çalışmıyor olması gibi bir takım özellikleri barındırmasını bekliyoruz. Ayrıca kurs süresi boyunca İŞKUR ile iş birliğinde olmamız sebebiyle kursiyerlerimize kurs süresi boyunca 450 Euro tutarında ödeme yapılacak. Yine kursiyerlerimizin sağlık ile iş ve meslek sigortaları tüm eğitim süresi boyunca projemizce gerçekleştirilecektir” dedi.

Kurs hakkında detaylı bilgiye ulaşmak isteyen katılımcılar totem@mail.ege.edu.tr adresinden bilgi alabilecek. NEETSeed projesi; Ege Üniversitesi, Avrupa Birliği, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği Mali Yardımlar Daire Başkanlığı, İŞKUR ve özel tohum firmalarının işbirliği ile gerçekleştiriliyor. Avrupa Birliği, bu proje çağrısı kapsamında Türkiye’ye yaklaşık 17 Milyon Euro’luk bir bütçe desteği sağlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir