Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

 Cumhuriyetin 100. Yılına Özel Defile

Ege Üniversitesinde Türk Kültürünün Zengin Giyim Kuşam Mirası Sergilendi

 Cumhuriyetin 100. Yılına Özel Defile

Ege Üniversitesi (EÜ) tarafından düzenlenen Cumhuriyetin 100. Yılı Etkinlikleri kapsamında, EÜ Moda ve Tasarım Yüksekokulu ev sahipliğinde “Anadolu Selçukludan Cumhuriyete Giyim Kuşam- Cumhuriyetimizin 100. Yılı Defilesi” düzenlendi. İzmir Olgunlaşma Enstitüsü tarafından hazırlanan koleksiyon, EÜ Moda ve Tasarım Yüksekokulu öğrencilerinin sunumu ile Prof. Dr. Yusuf Vardar MÖTBE Kültür Merkezinde sergilendi. Programa, EÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Banu Yücel, Moda ve Tasarım Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Ziynet Öndoğan, İzmir Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Şule Aydın, EİB Hazır Giyim ve Konfeksiyon Birliği başkan yardımcısı Çağlar Bağcı ve EGSD genel sekreteri Nükhet Şenkaya, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Anadolu Selçuklu döneminden, Cumhuriyet dönemine uzanan gelenek ve yeniliğin muhteşem birleşiminin sergilendiği defile koleksiyonunda; bindallıdan kaftana, geleneksel giysilerden şık güncel tasarımlara İzmir Olgunlaşma Enstitüsü tasarım atölyelerinde özenle hazırlanmış göz alıcı kıyafetler ve Türk kültürünün zengin mirası sergilendi.

Defilenin açılışında konuşan EÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Banu Yücel, “Cumhuriyetin 100. Yılı Etkinlikleri kapsamında üniversitemiz bünyesinde çok sayıda etkinlik düzenlendi. Türkiye Cumhuriyetinin 100. Yılı kapsamında en fazla etkinlik yapan üniversite olduk, dolayısıyla bunun büyük gururunu yaşıyoruz.  Bu etkinlikler ile hem ülkemizin hem de üniversitemizin yüzüncü yılda gelmiş olduğu noktada teminatımız olan sevgili gençlerimizin Cumhuriyetimizi daha ileriye, umutla taşıyacağının da ifadesi olarak değerlendiriyoruz. Bu etkinliğin hazırlanmasında emeği geçen başta Yüksekokul Müdürümüz Prof. Dr. Ziynet Öndoğan’a ve İzmir Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Şule Aydın’a çok teşekkür ediyorum. Emekleri için kendilerini kutluyor, başarılar diliyorum” diye konuştu.

“Koleksiyonda yer alan bütün tasarımlar el işçiliği”

Moda ve Tasarım Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Ziynet Öndoğan, “Bugün çok özel bir koleksiyon sizlerle buluşacak. Cumhuriyetimizin 100. Yılında böyle bir etkinliği İzmir Olgunlaşma Enstitüsü ile birlikte gerçekleştiriyor olabilmek ve bu koleksiyonu Moda ve Tasarım öğrencilerimizin sunumuyla sizlerle paylaşabilmek çok büyük bir onur” dedi.

Defile hakkında bilgi veren İzmir Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Şule Aydın “İzmir Olgunlaşma Enstitüsü Mili Eğitim Bakanlığına bağlı olarak Türkiye’nin mirasını dünyaya tanıtmak vizyonu ile çalışmalarını sürdürüyor. Bugün izleyeceğimiz kıyafetlerin bazıları tarihtekilerin birebir aynısı, bazıları ise modern değişim tasarımları ama hepsi tamamen el işçiliği” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir