Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Savaşın acı yüzü fotoğraflarla anlatıldı

Cumhuriyetin 100. Yılında “Vefa” temasıyla düzenlenen 10. Uluslararası EgeArt Sanat Günleri kapsamında Azerbaycan Kültür Bakanlığının katkılarıyla  “Karabağ Şehitlerine Vefa” başlıklı sergi düzenlendi. Sergide,  Sinema Sanatçısı Amil Mamiyev tarafından çekilen savaş fotoğrafları yer aldı. Serginin açılışına EÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ersan, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı Aysel Ildızlı, akademisyenler, öğrenciler ve sanatseverler katıldı.

Serginin açılışında konuşan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ersan  “Ege Üniversitesi 10. Uluslararası EgeArt Sanat Günleri kapsamında Azerbaycan Kültür Bakanlığının düzenlediği ‘Karabağ Şehitlerine Vefa’ konulu sergimizi sanatseverlerin beğenisine sunduk.  Sergimiz, Amil Mamiyev’in çekmiş olduğu savaş fotoğraflarından oluşuyor. Bu fotoğraflar, bize savaşın acı yüzünü gösteriyor. Sanatın insanlara gerçekleri gösterici bir yüzü var.  Amil Mamiyev, savaşta yaşananları bizzat kendi görüp kayda alan bir kişi. Umarım savaşlar olmaz ve çocuklar ölmez.  Biz, tek millet iki devletiz. Bu anlayışla devam ederek hizmetlerimizi halkımıza sunacağız” dedi.

Sergideki eserlerden bahseden Amil Mamiyev, “Sergideki fotoğrafların çoğunu doğduğum yer olan Laçin’de çektim. Hayal gücümde doğduğum yerle genetik bir bağ hissettim. Fotoğraflarım, Karabağ’ın işgali sırasında düşmanın vandallığını anlatıyor. ‘Tek millet iki devlet’ şiarıyla kardeş Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun 100’üncü yılı münasebetiyle bu sergiyi açmaktan gurur duydum. Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak’a şükranlarımı sunuyorum. Serginin oluşmasında emeği geçen tüm yetkililere teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından katılımcılar, piyano dinletisi eşliğinde fotoğrafları inceledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir