Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

EÜ Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı’nda “Organik Cila Uygulama Atölyesi”

Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı Çalgı Yapım Atölyesinde, Cumhuriyetin 100. Yılı Etkinlikleri kapsamında “Cumhuriyet Dönemi Çalgı Yapımı Atölyesi” gerçekleştirildi.

Öğr. Gör. Ejder Pamukçu ve Öğr. Gör. Atakan Deligöz öncülüğünde düzenlenen atölyede 100 yaşını geçmiş bir mandoline organik cila uygulaması yapıldı. Uygulama esnasında Öğr. Gör. Ejder Pamukçu, cilanın tamamen doğada var olan bir böceğin ağaç üzerindeki salgısını reçineye dönüştürmesi olduğunu söyledi ve çalgı yapım geleneğinin de vazgeçilmezi olduğunun altını çizdi. Kullanılan cilanın çok eski bir cila olduğunu belirten Öğr. Gör Pamukçu, bugün çok değerli kemanlar, gitarlar ve diğer enstrümanlarda da kullanılan bir cila olduğunu vurguladı.  Kimyasal cilanın yanı sıra organik cilanın kullanılmasının çok zor ve dikkat gerektirdiğini fakat restorasyonunun da bir o kadar kolay olduğunu belirten Öğr. Gör. Pamukçu, klasik gitarda cilayı yaklaşık 30-40 saat emekle bitirdiklerine dikkat çekti.

Cilanın uygulama yapılacak alana göre, istenilen tonda eritip kullanılabildiğini ifade eden Öğr. Gör. Atakan Deligöz de kullanılan cilanın geleneksel cila olduğunu ve değişik birçok çeşidinin olduğunu ekledi. Atölye çalışması öğrencilerin uygulama yapmasıyla sona erdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir