Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Karadağ,  “Yeni yasayla, internet gazeteciliği daha önemli bir konuma geldi”

EÜ İletişim Fakültesinde “Sınıfta Mezun Var” etkinlikleri devam ediyor

 Karadağ,  “Yeni yasayla, internet gazeteciliği daha önemli bir konuma geldi”

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Ege Üniversitesi Mezunlarla İlişkiler Ofisi ve Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. İlknur Aydoğdu Karaaslan tarafından organize edilen “Sınıfta Mezun Var” etkinliğinde Gazeteci Yağmur Karadağ, genç iletişimcilerle bir araya geldi. Yerel sektördeki deneyimlerini aktaran Karadağ, öğrencilere dijital araçları öğrenmelerini tavsiye etti.

Öğrencilerle, mezun olduğu fakültede bir araya gelmenin çok özel olduğunu dile getiren Karadağ, “4 yıl sonra yeniden mezun olduğum fakültemde sizlerle birlikte olmak çok güzel. Halen doktora eğitimimle birlikte öğrencilik sürecim devam etse de sektördeki sürecimi, deneyimlerimi sizlerle paylaşmak çok kıymetli.  Meslekte ilk olarak editör olarak çalışmaya başladım, daha sonrasında Haber Müdürlüğü görevini üstlendim. Şu anda da Yazı İşleri Müdürü olarak görevimi sürdürüyorum. Yerel sektörde gazeteci olarak çalışmak çok keyifli. İşi mutfağında öğreniyorsunuz diyebilirim. Tecrübe edindikçe, sektörün dinamiklerini kavradıkça, gerçek haberleri topluma aktardıkça, halkın sorunlarını gündeme getirdikçe yaptığınız işi sevmeme gibi bir şansınız yok” diye konuştu.

Yeni internet yasasıyla birlikte internet gazeteciliğinin çok daha önemli bir konuma geldiğini ifade eden Karadağ, “İnternet yaşamımızın vazgeçilmez bir parçası. Geleneksel gazetecilik sürse de internet gazeteciliği her geçen gün daha da kıymetli hale geliyor. İnternet gazeteciliği ile birlikte haberleri hızlı bir şekilde topluma ulaştırabiliyoruz. Aynı zamanda okuyucularla çift yönlü bir iletişim ve etkileşim kurabiliyoruz” dedi.

İnternet sitelerinin Basın İlan Kurumu’na tabi olması için yerine getirmesi gereken şartlar olduğunu vurgulayan Karadağ, “Bu şartlar; 30 bin tekil kullanıcı, 90 bin sayfa görüntüleme ve 1 dakika sayfada kalma süresi. Günümüzde yerel sektörde tüm internet siteleri bu şartları sağlayıp, ilan ve reklam gelirlerini alabilmek adına mücadele veriyor. Bu noktada; yerelin nabzını tutmak, hızlı bir gündem takibi gerçekleştirmek, özel haberler önemli bir hale geliyor” diye konuştu.

“Dijital araçları öğrenmelisiniz”

Gazetecilik öğrencilerinin kendilerini geliştirmeleri için mutlaka dijital araçları kullanmayı öğrenmesi gerektiğini söyleyen Karadağ, “Okumaya devam ederken mutlaka kendinizi görsel tasarım, kurgu, video noktasında size kolaylık sağlayabilecek dijital araçları öğrenmelisiniz. Hızla yarıştığımız için bu tarz dijital araçları kullanmayı bilmek sektörde sizlere avantaj sağlayacaktır. Aynı zamanda internet yasasıyla birlikte seo editörlüğü noktasında uzmanlaşmak, tık alabilecek haberler üretebilmek, sosyal medya yönetimi yapabilmeyi bilmek sektörde çok önemli bir hale geldi. Bu alanlarda kendinizi geliştirirseniz, sektörde iş bulma imkanınız yükselecektir” diye konuştu.

Etkinliğin ardından Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilgehan Gültekin, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şadiye Deniz ve Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölüm Başkan Yardımcısı Doç. Dr. İlknur Aydoğdu Karaaslan etkinliğe katılımlarından dolayı Yağmur Karadağ’a “Teşekkür Belgesi” takdim etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir