Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Egeli genç iletişimciler eko-anksiyeteyi araştıracak

EÜ İletişim Fakültesi öğrencilerinin projesine “TÜBİTAK”  desteği

Egeli genç iletişimciler eko-anksiyeteyi araştıracak

Ege Üniversitesi (EÜ) akademisyenleri ve öğrencilerinin Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu Başkanlığı (TÜBİTAK) nezdinde gerçekleştirilen programlara yönelik başarısı hız kesmeden devam ediyor. Ege Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü öğrencilerinin “Ortaokul Öğrencilerinde Eko-Anksiyete Kavramının Bilinirliğinin Arttırılması ve Ölçümlenmesi: İzmir’in Bornova İlçesi Örneği” başlıklı projesi “TÜBİTAK 2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destek Programı” kapsamında desteklenmeye uygun bulundu. Danışmanlığını EÜ Halkla İlişkiler ve Tanıtım      Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Didem Özşenler’in üstlendiği projede Egeli gençler,  ortaokul öğrencilerinde eko-anksiyete hakkında durum tespiti yapacak.

Egeli gençleri makamında ağırlayan EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Ege Üniversitesi olarak öğrencilerimizin Ar-Ge kültürünü kazanmaları için oluşturduğumuz bilim üretme ekosisteminin meyvelerini ulusal ve uluslararası kurumlardan aldığımız desteklerle görüyoruz. Bu kapsamda İletişim Fakültesi öğrencilerimizin eko-anksiyeteye yönelik geliştirdikleri proje TÜBİTAK tarafından desteklenmeye uygun bulundu. Danışman hocalarımızı ve öğrencilerimizi tebrik ediyor, çalışmalarında balarılar diliyorum” dedi.

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilgehan Gültekin de öğrencileri makamında ağırlayarak tebrik etti. Dekan Prof. Dr. Bilgehan Gültekin, “Fakültemiz öğrencilerinin, Doç. Dr. Didem Özşenler hocamızın danışmanlığında hazırladıkları projenin TÜBİTAK tarafından desteklenmeye layık görülmesi bizleri gururlandırdı. Son dönemde hassasiyetle üzerinde durduğumuz ve öncelikli hale getirdiğimiz konuların başında proje üretme süreçleri konusu geliyor.  Öğrencilerimizin proje üretme kültürü kazanmaları için gerekli olan her türlü desteği verecek, çalışmalarımızı aralıksız sürdüreceğiz. Öğrencilerimi ve danışman hocamızı tebrik ediyorum” dedi.

“Öğrenciler çevre dengesi hakkında bilgi sahibi olacak”

Danışmanlığını Doç. Dr. Didem Özşenler’in yaptığı projenin yürütücülüğünü Ege Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü öğrencisi Simay Şeker üstlenirken Buse Kardaş, Yaren Bilginer, Ayşe Deniz Yavuz araştırmacı olarak yer alıyor.  Proje hakkında bilgi veren Öğretim Üyesi Doç. Dr. Didem Özşenler, “Öğrencilerimiz bu projede ortaokul öğrencilerinde eko-anksiyete hakkında durum tespiti yapacak.  Durum tespitinin ardından hedef kitleye bilgilendirici ve bilinçlendirici eğitimler vererek sorumluluk bilinci ve duyarlılık kazandırmayı hedefliyoruz.  Projede hazırlanan günlük, öğrencilerin öğrendikleri bilgileri pekiştirmesi ve üretkenliklerini artırması sonucunda projeye önemli bir veri dayanağı sağlayacak” diye konuştu.

Proje yürütücüsü Simay Şeker ise  “Bizler bu proje ile ortaokul öğrencilerinde eko-anksiyete düzeyini ölçmeyi, iklim krizi ve dolayısıyla gelişen eko-anksiyete kavramının bilinirliğini artırmayı, çevre dostu uygulamaları yapmaya teşvik etmek ve  ekolojik denge hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlamayı amaçlıyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir