Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

  EÜ’nün URAP başarısı devam ediyor

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Enformatik Enstitüsü bünyesinde faaliyette bulunan University Ranking by Academic Performance (URAP) Araştırma Laboratuvarı’nın 2023-2024 Türkiye sıralaması açıklandı. Türkiye’deki 183 üniversitenin analiz edildiği raporda başarısını sürdüren Ege Üniversitesi, devlet üniversiteleri arasında 7’inci, tıp fakültesi olan devlet yükseköğretim kurumları içinde ise 5’inci oldu.

Ege Üniversitesi Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Tam akreditasyona sahip öğrenci odaklı öncü araştırma üniversitemiz hem ulusal hem de uluslararası arenada parlamaya devam ediyor.  ODTÜ Enformatik Enstitüsü bünyesinde yer alan URAP Araştırma Laboratuvarı tarafından hazırlanan ulusal sıralamada üniversitemiz, devlet üniversiteleri arasında 7’inci, tıp fakültesi olan devet yükseköğretim kurumları içinde ise 5’inci sırada yer aldı. Bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ortaya koyduğu dünyanın önde gelen yükseköğretim kuruluşlarından birisi olma hedefiyle akademik faaliyetlerimizi, eğitim, bilim, teknoloji ve girişimcilik temelli sürdüreceğiz.  Cumhuriyetin ikinci asrına, Türkiye Yüzyılı hedeflerine odaklandığımız bu süreçte ülkemizin öncü bir araştırma üniversitesi olarak bilimsel çalışmalarımızı daha nitelikli hale getirip, hem literatüre hem de insanlığın hizmetine sunmaya devam edeceğiz. Akademik çalışmalarıyla bilim üretme motivasyonumuza ve küresel raporlarda başarı grafiğimizin yükselmesine katkı sunan mensuplarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Raporda,  Ege Üniversitesinin, makale puanı 151.02, atıf puanı 149.8, bilimsel doküman puanı 153.90, doktora puanı 155.80, öğretim üyesi /öğrenci puanı 60.08, uluslararası iş birliği puanı 87.95, yurt içi iş birliği puanı 60.45, TÜBİTAK proje puanı 160.18 olurken toplamda 978.85 puan topladı.

URAP 2023-2024 Türkiye sıralamasında 183 üniversite yer aldı. Bu yıl, üniversitelerin akademik performansını özetleyen URAP 2023-2024 Türkiye sıralamasında, Clarivate Analytics/InCites ile YÖK’ün yayımladığı veriler kullanıldı. URAP Türkiye sıralamasında, öğretim üyesi başına düşen makale, atıf, toplam bilimsel doküman, uluslararası ortak makale, yurt içi ortak makale ile TÜBİTAK’tan alınan proje sayıları ve makale, atıf ve doktora öğrenci oranı gibi göstergelere yer verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir