Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

EÜ Edebiyat Fakültesinde 42’nci dönem mezunları kep attı

 Ege Üniversitesi (EÜ) Edebiyat Fakültesi 42’nci dönem mezunları, törenle kep attı. EÜ Tören Şölen alanında düzenlenen mezuniyet törenine Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ersan, Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Ayönü, bölüm başkanları, akademisyenler, öğrenciler ve aileleri katıldı.

Mezuniyet töreninde konuşan EÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ersan, “Ege Üniversitesi, araştırma, eğitim ve topluma hizmet uygulamalarıyla bölgesel, ulusal ve evrensel gereksinimleri karşılayan, Ar-Ge birikimini toplumun yararına sunan, öğrenciyi merkeze alan, temel değerlerine bağlı mesleki ve kültürel olarak donanımlı değişime açık, bilimsel düşünceyi yaşam biçimi olarak benimsemiş bireyler yetiştiren, öncü ve atılımcı misyonu ile 1955 yılından bu yana faaliyette bulanan Türkiye’nin en köklü üniversitelerinden birisidir. Amacımız; ulusal ve uluslararası bilim ve teknoloji dünyası ile örgütsel bağları gelişmiş, kurumsal kültürü ve kimliği güçlü, örgütsel bağlılık ve aidiyetin yüksek olduğu, dünyadaki nitelikli üniversiteler ile eşdeğer bir eğitim ve araştırma kurumu olmayı sürdürmek ve ‘Geleceği Üreten Türkiye’ hedefine daha fazla katkı sunmaktır” dedi.

“Verimli bir akademik yılı geride bırakıyoruz”

Başarılı bir akademik yılı geride bıraktıklarını ifade eden Prof. Dr. Ersan, “Dünyayı etkileyen pek çok olumsuzluk ve ülkemizde yaşanan deprem felaketine rağmen, yine sanattan spora tıptan sanayiye, edebiyattan sağlığa birçok alanda önemli başarılara imza attığımız çok verimli bir yılı geride bıraktık. Rektörümüz Prof. Dr. Sayın Necdet Budak’ın, Öğrenci Odaklılık, Eğitim-Öğretimde Kalite ve Araştırma üniversitesi olma hedeflerine ulaşmış, dijitalleşme ve uluslararasılaşma hedeflerine ise emin ve sağlam adımlarla yürümektedir. Üniversitemizin başarısında ve her türlü faaliyetinde emeği ve katkısı olan bütün personelimize şahsım ve Ege Üniversitesi adına bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.

“Büyük sorumluluklar üstleneceksiniz”

Öğrencilere seslenen Prof. Dr. Ersan, “Öğrencilik sorumluluk gerektiriyordu. Bu sorumluluğunuzu yerine getirdiniz ve bugün mezun oluyorsunuz. Bundan böyle daha büyük sorumluluklar üstleneceksiniz. Sizler, üstleneceğiniz sorumlulukları yerine getirebilecek donanıma sahip olarak mezun oluyorsunuz. Artık ülkemizin dört bir yanına yayılıp mesleğinize başlamaya hazırsınız. Kendinize güvenin, sorumluluk almaktan çekinmeyin. Kendinize, ailenize, devletinize, ülkenize ve insanlığa faydalı, farkındalık yaratan bireyler olacağınıza inanıyoruz. Hepinize başarılı bir kariyer, huzur ve sağlık dolu bir yaşam diliyorum” diye konuştu.

“Üniversitemiz son 5 yılda büyük atılım gerçekleştirdi”

Ege Üniversitesinin 68 yıllık köklü bir kurum olduğunu dile getiren Dekan Prof. Dr. Yusuf Ayönü,  “1955 yılında kurulan, Ege Bölgesi’nin ilk, Türkiye’nin 4. Üniversitesi olan Ege Üniversitesi, Türkiye’de ve dünyada birçok ilklere imza atmış köklü bir eğitim kurumudur. 47 yıldır eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdüren Edebiyat Fakültesi de bu köklü kurumun en eski ve tecrübeli fakültelerinden birisidir. Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Necdet Budak’ın büyük çabası ve motivasyonu ile son beş yıl içinde Ege Üniversitesi büyük bir atılım gerçekleştirmiştir. Ulusal ve uluslararası sıralamalarda hızla yükselen üniversitemiz, araştırma üniversitesi statüsüne kavuşmuş, eğitim-öğretim, araştırma ve akademik-idari faaliyetlerinde gösterdiği başarılar ile Yükseköğretim Kalite Kurulu tarafından Türkiye’de Kurumsal Akreditasyon belgesi almayı hak eden ilk üniversite olmuştur” dedi.

Mezun öğrencilere seslenen Prof. Dr. Ayönü, “Edebiyat Fakültesi 42. dönem mezunları olarak dört yıllık zorlu fakat güzel anılarla dolu bir yolculuğun ardından bugün Türkiye’nin en büyük üniversitelerinden birinden mezun oluyorsunuz. Artık sizler de mezun olduğunuz bölümlerdeki hocalarınız ile birer meslektaşsınız. Eğitim ve öğrenimin ömür boyu devam ettiğini, başarının altında yatan temel düsturun yaptığınız işi sevmekten geçtiğini unutmayın. Yıllardır büyük bir sabırsızlıkla bu günleri görmenin hayalini kuran değerli veliler, eğitim hayatları boyunca maddi ve manevi anlamda destek olduğunuz çocuklarınızın yaşadığı gururun mimarları olarak sizleri tebrik ediyorum. Öğrencilerimizin en iyi eğitimi alıp en donanımlı şekilde mezun olabilmeleri için ellerinden gelen gayreti sarf eden kıymetli hocalarımın önünde saygı ile eğiliyorum. Yolunuz ve bahtınız açık, her şey gönlünüzce olsun” dedi.

“Egeli olmanın ayrıcalığını yaşadık”

Fakülte Birincisi Klasik Arkeoloji Bölümü mezunu Çağıl Öztabak, “Ege Üniversitesi öğrencisi olmanın ve bu kampüste eğitim görmenin büyük bir ayrıcalık olduğunu düşünüyorum. İhtiyaç duyduğumuz her an kolayca iletişime geçebildiğimiz donanımlı hocalarımızla, yemyeşil kampüsümüzle, zengin kütüphanemizle ve kampüsün hem içinde hem yakınında yer alan pek çok sosyal olanakla, üniversite öğrenciliği sürecini her açıdan doyasıya yaşadığımıza inanıyorum. Böylesine büyük bir kurumun bizlere ikinci bir yuva haline gelmesine katkı gösteren herkese sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Konuşmaların ardından EÜ Edebiyat Fakültesi 42’inci dönem mezunu 486 öğrenci, kep atarak mezuniyet heyecanını doyasıya yaşadılar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir