Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Egeli genç iletişimcilerden “Engelsiz Tebessüm” projesi

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesinden anlamlı bir sosyal sorumluluk projesi daha…

Ege Üniversitesi (EÜ) İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü ile Reklamcılık Bölümü iş birliğinde “Engelsiz Tebessüm” sosyal sorumluk projesi hayata geçirildi. Proje ile engelli bireyler üniversite öğrencileriyle buluşturularak, çeşitli etkinliklerle iletişim ve motor becerilerini geliştirmeye yönelik aktiviteler düzenleniyor.  

EÜ İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hidaye Aydan Bilgilier’in yürütücülüğünde hazırlanan projenin ekibinde Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü ikinci, üçüncü sınıf öğrencileri ile  Reklamcılık Bölümü ikinci sınıf öğrencileri yer alıyor.

Proje kapsamında üç farklı etkinlik yapıldı”

Proje kapsamında yapılan etkinliklerle ilgili bilgi veren Doç. Dr. Hidaye Aydan Bilgilier, “Birinci etkinlikte, Spor Bilimleri Fakültesi öğrencileri tarafından 8-18 yaş grubunda yer alan engelli öğrencilere ilk olarak onların gereksinimlerine uygun şekilde esneme hareketleri gösterildi ve temel basketbol dersi verildi. Dersten sonra öğrenciler ile birlikte Ege Üniversitesi öğrencileri basketbol potasına top atma yarışması oynadı ve engelli öğrencilerin yarışmaya katılım sağladıkları için madalya ile ödüllendirildi. İkinci etkinlikte ise okuldaki engelli öğrencilere hayvanları beslemeyi ve onlarla birlikte vakit geçirmeyi sevdirmek adına kedi evi hazırlandı ve bu kedi evini her öğrenci bir fırça darbesi vurarak istediği şekilde ve renkte boyadı daha sonrasında kedi evi bahçeye yerleştirildi. Üçüncü ve son etkinlikte, doğru iletişimin nasıl olması gerektiğini ve empati kurmanın yararlarını vurgulamak için, bir kukla gösterisi düzenlendi ve doğru iletişime uygun proje ekibi tarafından yazılan senaryo kuklalara oynatıldı ve sonucunda iletişim sertifikası verildi.  Bu etkinliklerle birlikte engelli bireyler için farkındalık yaratmak isteyen proje ekibi aynı zamanda projede yer alan kişilerin etkinlikler sonunda motor becerileri empati yeteneği ve grup çalışmasını pekiştirdi” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir