Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

 EÜ Basım ve Yayınevi yenilenen yüzüyle bilime hizmet etmeyi sürdürüyor

Hem ulusal hem de uluslararası tanınır basım ve yayınevi

 EÜ Basım ve Yayınevi yenilenen yüzüyle bilime hizmet etmeyi sürdürüyor

Ege Üniversitesinin en köklü birimlerinden olan  Basım ve Yayınevinin fiziki altyapısı baştan sona yenilenerek son teknoloji ile donatıldı.

Tam akreditasyon ve araştırma üniversitesi etiketi alarak Türkiye’nin en itibarlı yükseköğretim kurumlarından birisi olan Ege Üniversitesinde fiziki ve teknik altyapısı yenilerek güçlendirilen Basım ve Yayınevi, nitelikli yayınları ile bilim dünyasına hizmet sunmaya devam ediyor.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Türkiye’nin en köklü üniversitelerinden, 68 yıllık akademik birikime sahip olan yükseköğretim kurumlarından birisiyiz.  Üniversitemizde fiziki altyapıya yönelik yenileme ve güçlendirme çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bir yandan yeni binalar inşa ederken diğer yandan da yenileme ve güçlendirme çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Dünyadaki kampüs ekosistemindeki değişim ve dönüşümü yakından takip ediyoruz. Hem vermiş olduğumuz nitelikli eğitimin kalitesinin Yükseköğretim Kalite Kurulu tarafından tescil edilmesi hem de araştırma üniversitesi statüsü almamız bize önemli sorumluluklar yüklüyor. Ege Üniversitesi olarak bu kazanımlarımızı daha ileri noktalara taşımak istiyoruz. Bilimsel yayınlar bir üniversitenin en önemli çıktılarından biridir. Bilginin derlenmesi, basımı, yayımı da bu nokta görünür olmada önem arz etmektedir. Üniversitemizin kuruluşunu takiben 1956 yılında hizmet vermeye başlayan Basımevimizin günün koşullarına uygun hale getirilmesi gerekiyordu.  Uluslararasılaşma ve dijitalleşme misyonumuza önemli katkı veren bu köklü birimimizin hizmetlerini hızlı ve kaliteli bir şekilde sunması için ergonomik bir yapıya kavuşturduk. Son dönemde yürüttüğümüz idari ve teknik çalışmalarımızla yeniden yapılandırdık. Fiziki ve teknik olanaklarını çağın gereklerine uygun hale getirdik” diye konuştu.

Ege Üniversitesi Basım ve Yayınevinin hem ulusal hem de uluslararası tanınır bir yayınevi olduğuna dikkat çeken Rektör Prof. Dr. Budak, “Basım ve Yayınevi tarafından yayımlanan kitaplar,  YÖK’ün tanıdığı üniversitelerin kataloglarında da yer alıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı Yayıncı Sertifikasına sahip bir yayıneviyiz. Aynı zamanda uluslararası düzeyde de düzenli faaliyetler yürütüyoruz” dedi.

“Dağıtım ağları ile işbirliği yapmak istiyoruz”

Basım ve Yayınevinin kurum içi ve dışına kişi ve kurumlara dizgi, tasarım, mizanpaj, dijital ve ofset renkli ve tek renk baskı, kırım- harman, kesim, ciltleme hizmetleri verdiğini ifade eden Ege Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ersan ise  “Üniversitemiz Kitap Satış Birimi ile Üst Yayın Komisyonu sekretaryasını İdari ve Mali İşler Daire Başkanlığı çatısı altında toplayarak adını Basımevi ve Yayınevi Şube Müdürlüğü olarak değiştirdik. Böylelikle, hem üniversitemiz yayınlarının takibi, yeni yayın taleplerinin süratle değerlendirilmesi ve basımlarının gerçekleştirilmesi hem de basımı yapılan üniversitemiz yayınlarının satışı yani okuyucusuna ulaştırılması tek bir merkezden yürütülmeye başlandı. Başka bir deyişle, hammaddeden tüketime ya da fikir aşamasından mamule, üretimin bütün aşamalarını tek tek planladığımız bir sistem oluşturulmuş oldu.  Basım ve Yayınevimizden çıkan 15 farklı süreli yayın, 481 farklı kitap ve 34 farklı e-kitap olmak üzere 2023 yılı itibariyle, güncel olarak toplam 530 farklı yayını bulunuyor. Yayınlarımızın görünürlüğünü artırmak amacıyla 2022 yılında faaliyete başlayan online kitap satış web sayfamızla da üniversitemiz yayınlarını ülkemizin her noktasına ulaştırıyoruz. Görünürlüğümüzü artırmak adına bir sonraki hedef olarak ulusal dağıtım ağları ile işbirliği yapmak istiyoruz. Ege Üniversitesi yayınlarının yaygın zincir mağazalarda ve online kitap satışı yapan yaygın ve bilinen web sitelerinde satışını yapacağız. Yaptığımız fiziki iyileştirmeler neticesinde yeni bir çehre kazanan Basım ve Yayınevimizde, üniversitemizin misyon ve vizyonu ile uyumlu basım ve yayıncılık hizmeti verebilmek hedefiyle çalışmalarımızı sürdürmekteyiz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir