Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

YÖK Başkanı Özvar, “Ege Üniversitesinin Türk Yükseköğretiminde vazgeçilmez bir yeri ve ağırlığı var”

YÖK Başkanı Özvar, Ege Üniversitesini ziyaret etti

YÖK Başkanı Özvar, “Ege Üniversitesinin Türk Yükseköğretiminde vazgeçilmez bir yeri ve ağırlığı var”

Ege Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen “256. Üniversitelerarası Kurul Toplantısı” dolayısıyla İzmir’e gelen Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Ege Üniversitesini ziyaret etti.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’ı, Ege Üniversitesi Rektörlüğü bahçesinde EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, EÜ Üst Yönetimi, EÜ Senato Üyeleri ve akademisyenler karşıladı.   YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, YÖK Yürütme Kurulu üyeleri Prof. Dr. Naci Gündoğan ve Prof. Dr. Ömer Açıkgöz’ü makamında ağırlayan Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek Ege Üniversitesinde yürütülen akademik, bilimsel ve topluma katkı faaliyetleri ile ilgili bilgi verdi. YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, daha sonra Ege Üniversitesi Senato üyeleri ile bir araya geldi.

Senato toplantısında Ege Üniversitesi ailesine seslenen YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, “Ege Üniversitesinin Türk Yükseköğretiminde vazgeçilmez bir yeri ve ağırlığı var.  Son yıllarda akademik üretkenlik ve performans konusunda göstermiş olduğu başarılar vesilesiyle hem Rektörümüzü hem de akademisyenlerimizi tebrik ediyorum. Üniversitelerimiz hakkında tuttuğumuz veriler de bu başarıları net bir şekilde gösteriyor. İnanıyorum ki Ege Üniversitesi, kısa bir zaman içerisinde ülke sınırlarını aşarak uluslararası alanda da önemli başarı hikâyeleri üreten bir üniversite haline gelecek. Bunu yapabilecek irade, arzu ve insan kalitesine sahip bir üniversite” dedi.

“Küresel rekabet üniversiteleri zorluyor”

Dünya çapında bütün üniversiteleri zorlayan bir küreselleşme süreci olduğuna değinen Prof. Dr. Özvar,  “Öğrenci ve öğretim elemanı hareketliliği geçmişe göre fevkalade yüksek seviyelere ulaştı. Bizim tahminlerimize göre bu hareketliliğin öğrenci bakımından 2030’lu yıllarda 8-10 milyon civarına ulaşacağına inanıyoruz. Bu hareketlilik, bahsettiğimiz küreselleşmenin dinamiğini oluşturuyor. Başarılı üniversiteleri barındıran ülkeler, bu hareketlilikten daha fazla pay almanın yollarına bakıyorlar. Tüm ülkeler bu küreselleşme hareketinden istifade etmek için harekete geçmiş durumdalar. Bizim de özellikle büyük üniversitelerimizin buna hazır olması gerekiyor. Üniversitelerimiz, yurt dışında birim açmak suretiyle o ülke insanlarının yetiştirilmesinde rol oynayabilir. Ege Üniversitesi, bunu yapabilecek ilk üniversitelerimizden biri olabilir” diye konuştu. Prof. Dr. Özvar, Ege Üniversitesinde bulunmaktan dolayı memnun olduğunu dile getirerek konuşmasını sonlandırdı.

“YÖK Başkanı Özvar’a teşekkür”

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Yükseköğretimi ilgilendiren her konunun nesnel koşullarda ve veriye dayalı bir şekilde ele alınmasına olanak sağlayan YÖK Yeni Vizyon haritasını, Başkanımız Prof. Dr. Erol Özvar’dan dinleme şansı buldum. Ege Üniversitesi olarak bu haritayı kendimize şiar edindik. Kurumsal tam akredite, öğrenci odaklı, araştırma üniversitesi olarak eğitim-öğretimden araştırma ve geliştirmeye; uluslararasılaşmadan dijitalleşmeye kadar pek çok alanda tam bir adanmışlık içerisinde çalışıyoruz. Üniversitemize sunmuş olduğu akademik-idari kadro desteği, araştırma bütçe desteği ve en önemlisi ülkemizin yükseköğretim sistemine ilişkin vizyoner kişiliğiyle ortaya koyduğu eylem planları için şahsım ve üniversitem adına Başkanımız Prof. Dr. Özvar’a teşekkür ediyorum” dedi.

Yaşanan deprem felaketinde YÖK’ün kararlarına paralel olarak bir takım önlemler aldıklarını ifade eden Prof. Dr. Budak, “Deprem bölgesinde ikamet eden veya geçici olarak orada bulunan öğrencilerimizi tespit ederek telefon, SMS, mail ve canlı destek sistemi aracılığıyla kendilerine ulaştık. Hastanemiz Kan Merkezi Müdürlüğümüz bünyesinde kan bağışı kampanyasını başlatmanın yanı sıra deprem bölgesine Sağlık Bakanlığımızın koordinasyonunda 70 gönüllü doktor ve yardımcı sağlık personelimizi gönderdik. AFAD koordinasyonunda çeşitli ülkelerden yardım için gelen ekiplere tercümanlık edilebilmesi için 3 öğretim elemanımızı deprem bölgesine gönderdik.  Deprem bölgesindeki binaların incelenmesi amacıyla YÖK koordinasyonunda Mühendislik Fakültemizden öğretim elemanlarımızı deprem bölgesinde incelemelerde bulunmaya devam ediyor. AFAD ve Kızılay koordinasyonunda başlatılan ayni yardım kampanyasına da Üniversitemizden çeşitli desteklerde bulunduk. Afetten etkilenen çocuk ve erişkinlere üç farklı birimde psikolojik destek vermenin yanı sıra Diş Hekimliği Fakültesinde açılan Afet Polikliniğinde de depremzedelere sağlık hizmeti sunuyoruz. Bugüne kadar Üniversite Hastanemizde 400’den fazla depremzede hastamızın bakımını gerçekleştirdik” dedi.

“Eğitim-öğretim süreçlerini aksatmadık”

Ege Üniversitesi olarak sürecin başından beri eğitim-öğretim faaliyetlerinin aksamamasına azami önem gösterdiklerini ifade eden Prof. Dr. Budak, “Pandemi sürecinde olduğu gibi bu süreçte de öğrencilerimizin mağdur olmaması için 2019 yılında kurmuş olduğumuz Öğretim Teknolojileri Koordinatörlüğümüz ve Uzaktan Eğitim Merkezimiz ile tüm süreçleri profesyonel bir şekilde yürütüyoruz. Her zaman olduğu bize duyulan güvene layık olmaya çalışıp, YÖK Başkanımızın gösterdiği hedefler doğrultusunda Ege Üniversitesi olarak çalışmaya, üretmeye ülkemize ve bölgemize katkı sunmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir