Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

“Ege Üniversitesi Ek Gelişim Etkinlikleri Karnesi” uygulaması tescillendi

EÜ’nün öğrenci odaklı  uygulaması  TÜRKPATENT’ten tescil aldı 

“Ege Üniversitesi Ek Gelişim Etkinlikleri Karnesi” uygulaması tescillendi

Ege Üniversitesinin Türk Yükseköğretim Sistemine kazandırdığı yenilikçi uygulamalardan birisi olan Ek Gelişim Etkinlikleri Karnesi (EGE Plus), Türk Patent ve Marka Kurumu  (TÜRKPATENT) tarafından tescillendi.

Türkiye’de bir ilk olarak, ön lisans ve lisans öğrencilerinin bilgi ve yetkinliklerinin güçlendirilmesi hedefiyle hayata geçirilen “Ek Gelişim Etkinlikleri (EGE Plus) Karnesi”  uygulaması, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından patent alarak Ege Üniversitesi adına tescillendi.

Türk Patent ve Marka Kurumuna en çok başvuru yapan yükseköğretim kurumlarından birisinin Ege Üniversitesi olduğuna dikkat çeken Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Üniversitemizde başlattığımız değişim-dönüşüm çalışmalarının meyvelerini; ödüller,  patent ve faydalı modeller ile alıyoruz. Ön lisans ve lisans programlarında öğrenimlerine devam eden öğrencilerimizin ders dışı araştırma, eğitim, sosyal-kültürel-sanatsal ve sportif etkinliklerini belgelendirmek amacıyla hayata geçirdiğimiz ‘Ek Gelişim Etkinlikleri Karnesi’ uygulamamız, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescil edildi. Görevde bulunduğumuz bu süreçte yürüttüğümüz faaliyetlerin önemli ayaklarından birisini de Ar-Ge ve inovasyon öncelikli, yenilikçi ve girişimci uygulamalarımız oluşturuyor.  Üniversitemizde yarattığımız bilim üretme iklimi neticesinde oluşturduğumuz fayda ağının, öğrencisinden akademisyenine, özel sektöründen kamu kurum ve kuruluşlarına kadar toplumun hemen hemen her kesimine ulaştığını müşahede ediyoruz. Üniversitemizin başta eğitim-öğretim ve araştırma –geliştirme olmak üzere tüm alanlarda ortaya koyduğu başarının somut çıktılara yansımasından duyduğum memnuniyeti ifade etmek isterim. Bugüne kadar akademiye pek çok öğrenci odaklı uygulamayı kazandırdık. Bundan sonra da hedeflerimize ulaşmak, üniversitemizi daha ileri noktalara taşımak için aynı karalıkla çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Yaptığımız çalışmaları patent ve faydalı modeller ile görünür kılacağız” dedi.

‘Ek Gelişim Etkinlikleri Karnesi’ 

Öğrenci odaklı birçok ilki hayata geçiren Ege Üniversitesinin Türk Yükseköğretimine kazandırdığı yenilikçi uygulamalardan birisi de ‘Ek Gelişim Etkinlikleri Karnesi’ uygulaması. ‘Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler’ çerçevesinde verilen karne, öğrencilerin Ege Üniversitesinde kayıtlı oldukları süre içinde yaptıkları ders dışı faaliyetleri belgelendirmeyi amaçlıyor. Mezuniyet aşamasına gelen ve gerekli koşulları sağlayan öğrencilere onaylı Ege Plus Karnesi ve etiklikleri gösteren belge, diploma ile birlikte veriliyor. Öğrenciler, faaliyetlerini belgelendiren onaylı karne ve dökümünü yaşamları boyunca kariyer planlamalarında ve girişimlerinde kullanabiliyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir