Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Egeli Bilim Ekibi,  akıllı pişirme yönetim sistemli yerli döner makinesi üretecek

Türkiye’nin ilk yerli akıllı pişirme yönetim sistemine sahip döner makinesi patent aldı

Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gülen Yıldız Turp ve ekibinin patent başvurusundan sonra “TÜBİTAK ARDEB 1001” projesi kapsamında geliştirdikleri ve bir ilk olma özelliği taşıyan “Akıllı Pişirme Yönetim Sistemine Sahip Odun Ateşi Etkili Döner Makinesi” sistemi patent almaya hak kazandı. Doç. Dr. Gülen Yıldız Turp’un yürütücülüğünü yaptığı proje ve patent ekibinde, EÜ Makine Mühendisliği Bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Gökhan Gürlek, Dr. Öğr. Üyesi Barış Oğuz Gürses, Doktora öğrencisi Mert Şener, Gıda Mühendisliği Bölümü’nden doktora öğrencisi Berna Çapan Atakan ve yüksek lisans öğrencisi Gamze Sel, Yüksek Gıda Mühendisi Begüm Özçetin yer alıyor.

Proje ekibini tebrik eden Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Üniversitemiz bilim insanları, ülkemiz başta olmak üzere tüm insanlığın ihtiyaçları doğrultusunda araştırma alanlarını yoğunlaştırarak, uluslararası iş birlikli ve  disiplinlerarası  önemli projeler hazırlıyorlar. Bu kapsamda gerçekleştirdikleri projeler önemli kurumlar tarafından destekleniyor.  Doç. Dr. Gülen Yıldız Turp hocamız ve ekibinin geliştirdiği Türkiye’de ilk yerli ve mili olma özelliği taşıyan ‘Akıllı Pişirme Yönetim Sistemine Sahip Odun Ateşi Etkili Döner Makinesi’ sistemi patent almaya hak kazandı. Hocamız ve ekibini tebrik ediyor, çalışmalarında başarılar diliyorum” dedi.

 Proje ve patent süreci hakkında bilgi veren Doç. Dr. Yıldız Turp, “Bu proje ile gıda teknolojisi, elektronik, mekanik, termal ve otomatik kontrol disiplinlerini içeren kompleks bir döner makinesi tasarımı gerçekleştirilmiştir.  Patent ve proje kapsamında ilk kez geleneksel lezzetten uzaklaşılmadan, istenildiğinde yeni tatlar eklenmesine imkan oluşturularak, yüksek kaliteli ve sağlıklı döner üretimine öncülük eden, nitelikli kullanıcıya gerek duymadan sensör uyarıları ile üretime imkan veren akıllı pişirme yönetim sistemine sahip, personel sağlığını koruyan, yüksek enerji verimliliğini sağlayan, yerli bir döner makinesi geliştirilmesi üzerinde çalışılmıştır” dedi.

“Döner makinesi sağlıklı yenilikler getirecek”

Doç. Dr. Yıldız Turp, “Günümüzde döner pişirilmesinde yaygın olarak elektrikli ve gazlı döner ocakları kullanılmakla birlikte, aslında geleneksel döner pişirme yöntemi odun ateşinde pişirme yöntemi olup, üründe sevilen, tercih edilen lezzeti oluşturmaktadır. Ancak ne yazık ki bu yöntem, gerek kullanım zorluğu ve güvenlik, gerekse yetişmiş̧ usta sayısının azalması, üründe istenilen homojen özelliklerin elde edilememesi gibi nedenlerle terk edilmeye başlanmıştır. Ayrıca odun ateşinde pişirme yönteminde ürün yoğun dumana ve kontrolsüz yüksek ısıya maruz kalmaktadır. Bu durum kanserojenik heterosiklik amin (HCA) ve polisiklik aromatik hidrokarbon (PAH) bileşiklerinin oluşmasına zemin hazırlamaktadır. HCA ve PAH bileşiklerinin insan sağlığı bakımından tehlikeli olması nedeniyle, et ve et ürünlerinin pişirilmesi sırasında bu bileşiklerin oluşumunu önleyebilecek veya azaltabilecek yöntemleri geliştirmek önem taşımaktadır. Geliştirilen akıllı pişirme yönetim sistemi ve diğer özel tasarım özelliklerine sahip olan döner makinesi ile kanserojenik HCA ve PAH bileşiklerinin de en az düzeyde olması hedeflenmektedir. Bu multidisipliner çalışmanın sonucunda, üretici ve tüketici için önem taşıyan avantajlı ve sağlıklı yenilikler getiren bir döner makinesi ile yerli üretime öncülük edilmesi ve geleneksel döner lezzetimizin yaşatılarak tüm dünyaya sunulması amaçlanmaktadır” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir