Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

EÜ Urla Denizcilik MYO ile Sualtı Araştırma ve Uygulama Merkezi’nden eğitim atağı

Ege Üniversitesi eğitim yelpazesini genişletmeye devam ediyor

EÜ Urla Denizcilik MYO ile Sualtı Araştırma ve Uygulama Merkezi’nden eğitim atağı

Ege Üniversitesinin, Urla ilçesinde faaliyet gösteren iki birimi olan Urla Denizcilik Meslek Yüksekokulu ile Sualtı Araştırma ve Uygulama Merkezi(Ege SAUM), yapılan denetimler sonunda alanlarında önem arz eden sertifikalı eğitimler vermeye hak kazandı. Urla Denizcilik MYO ve Ege SAUM Müdürü Prof. Dr. Celalettin Aydın, Rektör Prof. Dr. Necdet Budak’ı makamında ziyaret ederek eğitimler hakkında bilgi verdi. Rektör Prof. Dr. Budak, “Ege Üniversitesi olarak hayat boyu öğrenme mottosuyla akademik bilgi birikimimizi topluma aktarmaya gayret ediyoruz. Urla’da bulunan iki birimimiz tarafından verilmeye hak kazanılan sertifikalı eğitimler ile eğitim yelpazemizi daha da genişlettik” dedi.

Prof. Dr. Celalettin Ayıdn ise hem merkezin hem de yüksekokulun önemli bir eğitim atağına kalktığını dile getirdi. Prof. Dr. Aydın, “Ege SUAM, Sualtı Sörveyi alanında ülkemizdeki üniversiteler arasında ilk ve tek Türk Loydu onaylı servis sağlayıcı olma özelliğini taşıyor. Urla Denizcilik MYO, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son denetleme sonucunda, eski yeterliliklerine ek olarak mezun öğrencilerine GMDSS Genel Telsiz Operatörü (GOC), Köprüüstü Kaynak Yönetimi (BRM) Eğitimi, Otomatik Radar Plotlama Aygıtlarını (ARPA) Kullanma Eğitimi ve Radar Gözlem ve Plotlama Eğitimi sertifikalarını vermeye hak kazandı. Yüksekokulumuz ayrıca yapılan denetleme sonucunda Tayfa, Sınırlı, Balıkçı ve Yat Kaptanlarına yönelik Temel Deniz Emniyet Eğitimlerini (STCW) vermeye uygun bulundu” diye konuştu.

Hem MYO hem de merkez tarafından ortak verilen eğitimlerden bahseden Prof. Dr. Aydın, “Yüksekokulumuzda ve merkezimizde, Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu onaylı donanımlı dalış kursu (CMAS 1*,2*,3*) ve Türk Loydu  onaylı Sualtı Kaynakçılığı sertifikası veriliyor. Alanında önem arz eden sertifikalı eğitimleri kurumlarımıza kazandırmaya devam edeceğiz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir