Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Ege Üniversitesinde öğrenci topluluklarına katılım son 5 yılda 4 kat arttı

Türkiye’nin en zengin öğrenci topluluğu yelpazesine sahip üniversitesi: Ege Üniversitesi

Ege Üniversitesinde öğrenci topluluklarına katılım son 5 yılda 4 kat arttı

Ege Üniversitesinde (EÜ) öğrencilerin sosyal, kültürel, sanatsal, sportif faaliyetlere aktif olarak katılması,  serbest zamanlarını daha verimli bir şekilde değerlendirmeleri amacıyla kurulan öğrenci toplulukları, Rektör Prof. Dr. Necdet Budak’ın görev yaptığı 5 yıl içerisinde hem nitelik hem de nicelik olarak yükseliş gösterdi. Ege Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı bünyesinde faaliyetlerini sürdüren öğrenci topluluklarının sayısı 2018 yılından bu güne 84’e çıkarken, bu topluluklara üye öğrencilerin sayısı da 4 kat artış göstererek 8 bin 200’den 35 bine yükseldi.

Öğrenci topluluklarının, üniversitenin yürüttüğü eğitim öğretim faaliyetlerinin paydaşı olduğunu söyleyen Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Üniversite olarak öğrenciyi merkeze koyan bir yönetim anlayışımız var. Öğrenci odaklılık konusunda ödüllü bir üniversiteyiz. Öğrenci toplulukları da öğrencilerimizin ilgi duyduğu alanlarda çalışmalar, projeler ve etkinlikler yapmaları adına büyük bir fırsat yaratıyor. Akademik hayatın tamamlayıcı unsuru olan bu çalışmalar ile öğrencilerimiz entelektüel ve sosyal becerilerini geliştirip başka alanları da tecrübe etme imkânı buluyorlar” dedi.

“Her alanda faaliyet gösteriyorlar”

Göreve başladıkları günden itibaren öğrenci topluluklarına maddi-manevi her türlü desteği sunmaya gayret gösterdiklerini belirten Prof. Dr. Budak, “ Üniversitemiz bünyesinde bugün itibarı ile 84 topluluk faaliyet gösteriyor. Neredeyse her ilgi alanına yönelik bir topluluk bulmak mümkün. Türkiye’nin en zengin öğrenci topluluğu yelpazesine sahip üniversitelerinden birisiyiz. Göreve geldiğimizde 8 bin 500 öğrenci bu topluluklara kayıtlıydı. Bu yıl 35 bin öğrenci topluluklara üye durumda. 4 kat artış söz konusu. Bunun yanında topluluk faaliyetlerinin niteliği de arttı. Topluluklarımız özellikle sosyal sorumluluk projeleri ile adından söz ettiriyorlar. Hayvan hakları, doğa ve yeşil, fotoğraf, karikatür, spor, ekonomi, bilim, Yeşilay, aşı, sağlık gibi pek çok alanda faaliyet gösteren topluluklarımız var. Topluluklarımız, projeleriyle çeşitli yarışmalardan ödül alıyor, faaliyet gösterdikleri sektörlerin önde gelen isimlerini, sanat ve spor camiasının önemli simalarını öğrencilerimizle buluşturan etkinliklere imza atıyorlar. Biz de üniversite üst yönetimi olarak topluluklarımızı her zaman desteklemeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir