Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Rektör Prof. Dr. Budak, “Hedefimiz sürdürebilir akıllı üniversite konsepti”

EÜ, tam dijital akıllı kampüs olma yolunda hızla ilerliyor

Rektör Prof. Dr. Budak, “Hedefimiz sürdürebilir akıllı üniversite konsepti”

Dijital dönüşüm çalışmaları kapsamında eğitim öğretim ve araştırma geliştirme altyapısı modern bir yapıya kavuşan Ege Üniversitesi, tam dijital akıllı kampüs olma yolunda hızla ilerliyor. Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Sürdürülebilir ve İklim Dostu Kampüs Oluşturulması Alanında İş Birliği Protokolü kapsamında 10 pilot yükseköğretim kurumundan ve Dijital İnovasyon İş Birliği Platformunun kurucu 8 üyesinden birisi olan üniversitemiz, Cumhuriyetimizin yeni yüzyılında ülkemizin dijitalleşme çalışmalarına tam destek verecek. Üniversitemizi,   tam dijital akıllı bir kampüs haline getirmek için bilimsel ve teknolojik çalışmalarımızı var gücümüzle sürdüreceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi liderliğinde, dijital teknolojiler alanında akademi, kamu ve sanayi arasında iş birliklerini güçlendirecek Dijital İnovasyon İş Birliği Platformunun kurucu 8 üyesinden birisi olan Ege Üniversitesi, bilişim teknolojileri, büyük veri, yapay zekâ, artırılmış gerçeklik, siber güvenlik gibi alanlarda multidisipliner bir anlayışla çalışmalarını sürdürüyor. Ege Üniversitesi ayrıca Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı arasında “Sürdürülebilir ve İklim Dostu Kampüs Oluşturulması Alanında İş Birliği Protokolü” kapsamında, çevre dostu uygulamaları ile 10 pilot üniversite arasında yer alarak ‘tam dijital akıllı kampüs, yeşil kampüs ve yaşanabilir kampüs’  mottosu ile nitelikli projeleri akademiye kazandırıyor.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Bilgi iletişim teknolojilerindeki yaşanan değişim, yaşam tarzlarında, çalışan ve öğrenci alışkanlıklarında ve öğrenme yöntemlerinde büyük dönüşüm yaratıyor. Eğitim öğretim yöntemleri ve ortamlarında yaşanan değişim, yükseköğretim kurumlarının  ‘akıllı kampüs’ konseptine yönelmelerine neden sunuyor. Üniversitemizde de son dönemde önemli dijital dönüşüm çalışmaları yürütüyoruz. Eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme altyapımızı modernize ederek akıllı kampüs olma yolunda hızla ilerliyoruz. Daha yaşanılabilir bir kampüs için çevreden güvenliğe, sosyal kültürel, sanatsal ve sportif yaşamdan ulaşıma, idari ve akademik iş akış süreçlerinden yönetime pek çok dijitalleşme çalışmaları gerçekleştirilerek akıllı kampüs konsepti yolunda önemli adımlar attık, bu konseptimize uygun çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi.

“Sürdürülebilir Kalkınma amaçları kapsamında çalışıyoruz”

Ege Üniversitesinin, yürütülen nitelikli çalışmalar neticesinde,  öğrenci odaklı, tam akredite, uluslararası tanınır bir araştırma üniversitesi etiketi kazandığını vurgulayan Rektör Prof. Dr. Budak, “Bu başarılarımızı kalıcı ve sürdürülebilir kılmak için geliştirilmesine inandığımız dijitalleşme yanımıza yeni dönemde ayrı bir önem veriyoruz. Üniversite olarak, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da aralarında yer aldığı Dünya liderleri tarafından imzalanan ‘Sürdürülebilir Kalkınma İçin 2030 Gündemi’ kapsamında gerçekleştirilen çalışmalara nitelikli katkı sunuyoruz. Dünyanın birçok nitelikli üniversitesi, çalışmalarını Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları temelinde yapıyor.

Ege Üniversitesi olarak bizim hedefimiz de eğitim-öğretim, Ar-Ge dahil tüm çalışmalarımızı Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları kapsamında yapmak ve bu konuda ülkemizde öncü, dünyada önde gelen üniversitelerden birisi olmak. Bu sürecin en önemli ayaklarından birsini de spesifik anlamda söylemem gerekirse akıllı kampüsler oluşturuyor. Bilgi ve iletişim teknolojileri ile uyumlu tam dijital,  yeşil uygulamalar konsunda üniversitelerin öncü olması bekleniyor” diye konuştu.

“Dijital dönüşümde de öncü olmayı sürdüreceğiz”

Rektör Prof. Dr. Budak, “Üniversitemizin gerçekleştirdiği tüm varlık ve faaliyetleri kayıt altına alıyor, ölçüyor, değerlendiriyor ve değerlendirme sonuçlarını kurumsal politikamıza yansıtıyoruz. Üniversitemizdeki tüm bilgi yönetim sistemlerini büyük ölçüde birbiriyle uyumlu hale getirdik.  Hızla değişen çağı yakalayıp, ötesine geçerek öncü olma hedefiyle üniversitemizin dijital dönüşümünü; eğitim öğretim süreçleri, sağlık, bilgi yönetim sistemleri, sportif ve kültürel faaliyetler, akıllı ve engelsiz kampüs başlıkları altında gerçekleştiriyoruz. Son dönemde hem Öğretim Teknolojileri Koordinatörlüğünü hem de Uzaktan Eğitim Merkezimizi tam dijital bir yapıya kavuşturduk. Kısa, orta ve uzun vadeli çalışma planlarını oluşturarak yönetim sistemimizin iş akışlarını daha hızlı ve kontrol edilebilir hale getirdik. Karbon kirliliği derecesinin artmasına neden olan etkileri önlemeye yönelik uygulamaları hayata geçirdik. Akıllı ulaşım, akıllı enerji yönetim sistemleri, akıllı aydınlatma, akıllı musluklar, uzaktan kumandalı cihazlar, akıllı atık ve su yönetimine yönelik çalışmalar sürdürdük, bunlara devam ediyoruz. Teletıp uygulamasını hayata geçirerek özellikle pandemide hastalarımıza büyük kolaylıklar sağladık. Mevcut sosyal ağ teknolojilerinin artan kullanımlarını dikkate alarak öğrencilerimizle sosyal medya platformları üzerinden buluşuyoruz.  Ege Üniversitesi olarak, altyapı ve çevreye ilişkin sorunlara çözüm sağlayan, bilgi ve iletişim teknolojilerinden yararlanan, kaynaklarını etkin ve verimli kullanan akıllı kampüs projelerini hayata geçirmeye devam edeceğiz. Yaşam kalitesini artırmak  ve üniversitemizin sürdürülebilirlik düzeyini iyileştirmek için çalışmalarımızı aralıksız sürdüreceğiz” dedi.

Sürdürebilir akıllı üniversite konsepti”

Ege Üniversitesi olarak, yeşil akıllı kampüs ve sürdürülebilir üniversite konsepti için yoğun çalışmalar yürüttüklerini ifade eden Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi (ÇEVMER) Müdürü Prof. Dr. Armağan Kınal ise  “Üniversitelerimizde çok sayıda öğrenci ve personel bulunduğundan büyük miktarda enerji tüketiyor ve atık üretiyoruz. Bu nedenle ‘Yeşil Akıllı Üniversite’ mottosu ile çalışmalar yapıyoruz. Bu çalışmalar, üniversitelerin performanslarına göre sıralandığı uluslararası kuruluşlar tarafından değerlendiriliyor. Yeşil yönetim, çevre dostu ulaşım, enerji yönetimi, iklim ve farkındalık, entegre atık yönetimi ve iklim değişikliğiyle mücadele gibi alt komisyonlarımız bulunuyor. Başarı ivmemizi her geçen gün daha yukarılara taşıyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir