Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Türk ve göçmen deri dikim ve kesim operatörleri işbaşı yaptı

Emel Akın Meslek Yüksekokulu ve EGESEM’den önemli iş birliği

Ege Üniversitesi Emel Akın Meslek Yüksekokulu ve Ege Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi iş birliğinde gerçekleştirilen “Deri Dikim ve Kesim Operatörü” eğitimini tamamlayan kursiyerler işbaşı staj programına başladı. Eğitimin ilk bölümüne katılan Türk ve göçmen 12 kişi eğitimlerini başarı ile tamamlayarak sertifikalarını aldı.

Ege Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezinin yürütücülüğünü yaptığı Ege Üniversitesi Emel Akın Meslek Yüksekokulu tarafından desteklenen; Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP) çerçevesinde, İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı’nın Sosyoekonomik Güçlendirme ve Sürdürülebilirlik Programı (SES) kapsamında gerçekleştirilen “Deri Dikim ve Kesim Operatörü” eğitim programının ilk etabı başarı ile tamamlandı.

Programın detayları ile ilgili bilgi veren Ege Üniversitesi Emel Akın Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Gonca Özçelik Kayseri, “Ege Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezinin yükleniciliğini yaptığı bu eğitim programı Sosyoekonomik Güçlendirme ve Sürdürülebilirlik Programı (SES) çerçevesinde İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı’nın Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP) çerçevesinde gerçekleştirmekte olduğu bir eğitimdir. WFP, Suriye krizinin ortaya çıkmasıyla birlikte 2012 yılında ülkemizdeki Suriyelilere yönelik yardım faaliyetlerine başlamıştır. Suriye krizi öncesinde ülkemizde temsilciliği bulunmayan WFP’nin hâlihazırda Ankara’daki ofisinin dışında Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Mersin ve Şanlıurfa’da ofisleri mevcuttur. Bu illerden projeye dâhil olan ticaret odalarında imalat sanayinin yetişmiş ara eleman ihtiyacını belirlemeye yönelik uygulatılan anket sonuçlarına göre İzmir’de Deri Konfeksiyon ve Saraciye Grubunda, deri dikim ve kesim operatörüne çok ihtiyaç olduğu tespit edilmiştir. Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı uzmanlarının bu eğitim ihtiyacına cevap verebilmek için İzmir’de yürüttükleri araştırma sonucu bu talep EGESEM’e iletilmiştir.  EGESEM yetkililerinin okulumuz yetkilileri ile kurduğu bağlantı sonucu sektörün ihtiyacını karşılamaya yönelik 120 saatlik bir program olan ‘Deri Dikim ve Kesim Operatörü’ eğitimi ortaya çıkmıştır. Eğitimlere 18-40 yaş arası İzmir’de ikamet eden 300’den fazla Türk ve göçmen başvuruda bulunmuştur. Katılımı uygun bulunan 30 kişi için 15’şer kişilik iki ayrı dönemde planlanan bu eğitimlerin ilki gerçekleştirilmiştir. 3 haftalık eğitimi başarı ile tamamlayan 12 katılımcımız WFP, Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı ve İŞKUR işbirliği ile İZTO üyesi firmalarda 3 aylık staj programına dahil edilmiştir. Staj programı için çok heyecanlı olan mezunlarımız bürokratik işlemlerin tamamlanmasının ardından Kasım ayı sonunda Lider Deri Ürün Sanayi Ticaret A.Ş.ve Gündoğdu Deri Sanayi Ticaret A.Ş. firmalarında 3 aylık staj programlarına başlayacaklardır” diye konuştu.

Eğitimin içeriğine değinen Doç. Dr. Gonca Özçelik Kayseri, “120 saatlik eğitim programımızın sadece 40 saatlik bölümü teorik bilgi içermektedir. 80 saatlik uygulama içeren bölümü hiç dikiş makinesi görmemiş kişilerin başlangıç seviyesi dikiş makinesi kullanımını sağlamaktadır. Bu eğitimlerde okulumuz hocalarından Prof. Dr. Esra Dirgar, Doç. Dr. Okşan Oral, Dr. Öğr. Üyesi A. Aslı İlleez, Dr. Esra Z. Yıldız, Dr. Berna E. Cüreklibatır, Dr. Elif Yılmaz ile Deri Mühendisliği Bölümü hocalarımızdan Prof Dr. Elif Eser Eke Bayramoğlu ders vermektedir. Uygulamalı derslerin yoğun olmasından dolayı programda yine okulumuzdan Arş. Gör. Esra Yarar ve Teknisyen Hünkar Kılınç da yer almaktadır. Eğitim programımızın ikincisi 25 Kasım tarihine kadar devam edecektir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir