Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

EÜTF Hastanesine yılda 10 bin hastaya hizmet verecek cihaz kazandırıldı

EÜ Tıp Fakültesi Hastanesinin sağlık altyapısını güçlendirme çalışmaları devam ediyor

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi (EÜTF) Hastanesi Nükleer Tıp Anabilim Dalının fiziki ve teknolojik altyapısı yenilenerek üst düzey özelliklere sahip yeni cihazlar kazandırıldı. EÜTF Hastanesi Nükleer Tıp Anabilim Dalı Cevriye Koç Kemik Dansite Laboratuvarı ile en son teknolojik özelliklere sahip, günlük 60 ile 80, yıllık 10 bin hastaya hizmet verecek 2 adet kemik dansite cihazı, EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak’ın da katıldığı törenle hizmete açıldı.

Türkiye’nin sağlık alanındaki saygın markası olan EÜTF Hastanesinde fiziki ve teknolojik olanakları güçlendirilen Nükleer Tıp Anabilim Dalına, EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak’ın destekleriyle Cevriye Koç Kemik Dansite Laboratuvarı ile 2 adet kemik dansite cihazı kazandırıldı. Açılış törenine, Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, EÜTF Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Özgür Çoğulu, Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Rüçhan Sertöz, Nükleer Tıp Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Aziz Murat Argon, Fakülte ve Hastane yönetimi ile öğretim elemanları katıldı.

Ege Üniversitesinde fiziki ve teknolojik yenileme çalışmalarına devam edeceklerini vurgulayan Rektör Budak,  “Tam kurumsal akredite olan araştırma üniversitemizin toplumla en yoğun buluştuğu birimlerinden olan ve A Plus niteliği taşıyan hastanemizi çağın gerekleri doğrultusunda en son teknolojik cihazlarla donatmaya devam ediyoruz.  Burada üniversitemizin sağlık altyapısının kuvvetlendirilmesinde güçlü bir adım daha atmış olmanın gururunu yaşıyoruz.  Üniversitemizde gerçekleştirilen yenilemeler çerçevesinde Nükleer Tıp Anabilim Dalımızın hak ettiği teknolojik ve fiziki imkânlara kavuşturuyoruz. 2011 yılında üç kattan oluşan ayrı bir binaya taşınan Nükleer Tıp Anabilim Dalımızda; bugün 6 profesör, 2 doçent ve yaklaşık 60 sağlık çalışanı ile hizmet veriyoruz. 1 PET/BT, 4 gama kamera, 2 kemik dansite cihazı ve 6 yataklı radyonüklit tedavi ünitesi ile Türkiye’nin en gelişmiş Nükleer Tıp merkezlerinden biri olarak birçok hastalığın tanı ve tedavisini başarıyla gerçekleştiriyor. Çoğunluğu kanser hastası olmak üzere yıllık yaklaşık 20 bin hastaya tedavi, tetkik yapılmakta ve poliklinik hizmeti veriyor” diye konuştu.

“Hastalarımıza randevu vermeden çekim yapabileceğiz”

Hizmete giren yeni cihazların sağlık hizmetlerinin kalitesini artırmanın yanı sıra akademik faaliyetlere de önemli katkılar sunacağını söyleyen Rektör Budak,  “Yeni alınan ve burada açılışını yaptığımız 2 adet kemik dansite cihazımız, en son teknoloji ürünü olup günlük yaklaşık 60 ile 80, yıllık ise yaklaşık 10 bin hastaya hizmet verme kapasitesine sahip. Yeni cihazlarımızla hastalarımıza artık randevu vermeden çekim yapabiliyoruz.  Bu cihazlarımızla çoğunluğu kadın olan hastalarımızın kemiklerinde kalsiyum kaybı sonucu gelişen osteoporozun (kemik erimesi) doğru ve erken tanısını verebiliyoruz. Ayrıca üzerinde yüklü olan programlar aracılığıyla birçok bilimsel çalışma da yürütülecek. Anabilim Dalımızda 2 BAP projesi mevcut olup birçok araştırma da yapılıyor. Ege Üniversitesinin kıymetli ve dinamik merkezlerinden biri olan Nükleer Tıp Merkezimizde gerçekleştirilen bu yenileme çalışmaları, sadece üniversitemizin öncelikli olarak hizmet, sonrasında eğitim-öğretim ve araştırma altyapılarına yapılmış katkılar olarak görülmemelidir. Söz konusu imkânlar, aynı zamanda üniversitemizin bölge hastaneleri ve diğer kurumlar için de öncü araştırma üniversitesi kimliğini kuvvetlendirmiştir. Kemik dansite cihazlarının kurulu olduğu binanın cihazlara uygun olarak inşa edilmesini annesi merhum Cevriye Koç adına bağış olarak yapan Teknomar firmasının sahibi Çetin Koç’a teşekkür ederiz. Merkezimizin yenilenmiş fiziki şartları ve geliştirilen teknolojik altyapısıyla bölgemize hizmeti ve başarılı çalışmalarını daha modern şartlarda gerçekleştirecek olmasından dolayı memnuniyetimi ifade etmek istiyorum” dedi.

Nükleer Tıp Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Aziz Murat Argon ise “Nükleer Tıp Anabilim Dalına bağlı Cevriye Koç Kemik Dansite Laboratuvarı açılış törenine hoş geldiniz. Açılışını yaptığımız iki adet kemik dansite cihazımızın alımında emekleri ve destekleri için Rektörümüz Sayın Necdet Budak başta olmak üzere Dekanlığımıza ve Başhekimliğimize teşekkürlerimizi arz ederim. Ayrıca kemik dansite cihazlarının kurulu olduğu binanın inşaatını annesi merhum Cevriye Koç adına bağış olarak yapan Teknomar firmasının sahibi Çetin Koç’a da teşekkür ederiz.  Cevriye Koç Kemik Dansite Laboratuvarının hastalarımıza ve araştırmacılarımıza hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir