Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Deniz Biyoloğu Alan, “İzmir Körfezinde 11 farklı Cetacea tanımlandı”

ÇEVMER’den “İzmir Körfezi’nde Yaşayan Cetacea Türlerinin Popülasyonu Üzerine Bir Araştırma” Semineri

Deniz Biyoloğu Alan, “İzmir Körfezinde 11 farklı Cetacea tanımlandı”

Meliha Ceylan- Billur Acar- Özlem Özcan

Ege Üniversitesi (EÜ) Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi (ÇEVMER) tarafından düzenlenen İzmir Körfezi’nde Yaşayan Cetacea Türlerinin Popülasyonu Üzerine Bir Araştırma” konulu seminer, çevrimiçi olarak gerçekleştirildi. Moderatörlüğünü Doç. Dr. İnci Tüney Kızılkaya yaptığı semineri Deniz Biyoloğu Vahit Alan verdi. İzmir Körfezi’nde yaşayan Cetacea türlerinin tespiti, alandaki dağılımlarının belirlenmesi ve popülasyonlarının tahmin edilmesine yönelik çalışmalar yaptığını belirten Alan,  “Deniz memelileriyle başlayan serüven, deniz biyolojisinin her alanına yayılan bir şekilde devam ediyor. Denizle ilgili her alan ilgimi çektiği için bu konuyu tez çalışmam olarak tercih ettim” dedi.

Yaklaşık 7 yıldır Akdeniz Koruma Derneğinde çalışmalar yürüttüğünü söyleyen Vahit Alan, “Geçmişte Cetacea popülasyonlarıyla ilgili sistematik çalışmalar yapılmıyordu. Bu nedenle bu çalışma ile önemli bir boşluğu doldurmaya çalıştım. Çalışmada, fotoğrafa dayalı kimlik kartı oluşturma tekniği kullanıldı. Bu çalışma ile 2013 yılında 11 farklı Cetacea tanımlandı” dedi.

Çalışma sürecinde ilk dönemde 129 gözlem yaptıklarını söyleyen Alan, “Gözlemler sonucunda Cetacea sınıfına ait iki tür tespit ettik.  Bunlar, Afalina ve Tırtak türüne aitti. Afalina türünün, İzmir Dış Körfezini kullanan tek tür olduğunu tespit ettik. Karaburun ve Mordoğan arasında kalan kıyıya yakın bölgelerde daha yoğun gözlemler elde ettik. Çalışmalar yapılan bölgelerin avantajlı olan kısımlarında av yasağının olması nedeniyle Cetacea’lar rahat seyahat edebiliyor, diğer kesimlerde de balıkçılar rahatsız etmiyor” diye konuştu.

Vahit Alan, yapılan çalışma ile İzmir Körfezi için ilk defa Cetacea türlerine yönelik popülasyon hesabı yapıldığını ve yerleşik popülasyona ait T. truncatus türünün tanımlanmasına yönelik çalışmalar gerçekleştirildiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir