Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Egeli iletişimcilerle iş görüşmesi simülasyonu

Mustafa Okur – Şaha Çimen

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesinde iş görüşmesi simülasyonu gerçekleştirildi. CMS Jant ve Makine Sanayi AŞ insan kaynakları sorumluları Didem Yurttaş ve Nagihan Ünlü, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileriyle bir araya geldi ve iş görüşmesi simülasyonu yapıldı. Moderatörlüğünü Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Gaye Erel’in yaptığı program, İletişim Fakültesi Konferans Salonunda yapıldı. Programa Dekan Prof. Dr. Bilgehan Gültekin,  akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Etkinlikte canlandırılan simülasyonda öğrenciler, gerçek bir iş görüşmesi ortamını deneyimleme şansı buldu.

İnsan Kaynakları Uzmanı Didem Yurttaş, adayları işe alırken dikkat ettikleri kriterler hakkında genç iletişimcilere bilgi verdi. Stajyerlik kavramın değişime uğradığını söyleyen Yurttaş “Kendinize yapabileceğiniz en büyük yatırım, yabancı dilinizi geliştirmek. İşe alım sürecinde adaylarla yaptığımız görüşmelerde onların hem davranışsal hem de teknik yetkinliklerini değerlendiriyoruz. Bu aşamayı geçen adayları ise yaklaşık 2.5 saatlik ciddi bir İngilizce sınavı bekliyor. Ardından 240 soruluk ‘Kişilik Envanteri’ sınavımız geliyor. Bu soruların doğru veya yanlış cevabı yok, tamamen kişisel yetkinlikleri, güçlü ve zayıf yanları ve gelişime açık yönleri öğrenmek amacıyla yapılıyor” dedi.

Programın devamında öğrencilerle iş görüşmesi ortamı simüle edildi. Gönüllü olan öğrenciler, İnsan Kaynakları Uzmanları Didem Yurttaş ve Nagihan Ünlü tarafından değerlendirmeye alındı. Öğrenciler, bu görüşmeler esnasında kendi deneyim ve tecrübelerinden bahsetti. Bunun yanında sektörde onları nelerin beklediği ve karşılaşacakları zorluklara karşı ne tür önlemler alacakları öğrencilere aktarıldı.

Etkinliğin sonunda öğrencilerin sorularını yanıtlayan Didem Yurttaş ve Nagihan Ünlü’ye Moderatör Prof. Dr. Gaye Erel tarafından “Teşekkür Belgesi” verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir