Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

“Egeli Gençler Sanatı Köylere Taşıyor”

EÜ GSTMF ve Bornova Gençlik Merkezi Müdürlüğü’nden anlamlı proje

 “Egeli Gençler Sanatı Köylere Taşıyor”

Ege Üniversitesi (EÜ) Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi (GSTMF) ile Gençlik ve Spor Bakanlığı Bornova Gençlik Merkezi Müdürlüğü iş birliğinde “Egeli Gençler Sanatı Köylere Taşıyor” sosyal sorumluluk projesi gerçekleştirildi.  

EÜ GSTMF öğrencileri ile Gençlik ve Spor Bakanlığı Bornova Gençlik Merkezi Müdürlüğü gönüllüleri bir araya gelerek Bayındır’ın Sarıyurt köyünde karne günü etkinliği düzenledi. Sarıyurt İlkokulu’nda öğrenim gören öğrencilere kitap ve sanat malzemeleri hediye eden proje ekibi ardından çocuklarla oyunlar oynadı ve verilen malzemelerle yarıyıl tatilinde yapabilecekleri sanat etkinlikleri hakkında bilgiler verdi.

Projenin yürütücülüğünü üstlenen EÜ GSTMF öğretim elemanı Arş. Gör. Elçin Akçora As, “Fakültemiz öğrencileri ile Gençlik ve Spor Bakanlığı Bornova Gençlik Merkezi Müdürlüğü gönüllüleri ortak bir amaç etrafında bir araya geldi. Minik öğrencilerimize, yarıyıl tatillerini keyifli ve verimli geçirmeleri için sanat malzemeleri ve kitap desteğinde bulunduk. Buradaki temel hedeflerimizden biri de üniversite öğrencileri ile miniklerimizi kaynaştırmak ve aralarındaki bağı kuvvetlendirmekti. Küresel salgın nedeniyle yaşadığımız zorlu günlerde bu durumdan oldukça fazla etkilenen çocuklarımız ve gençlerimizin bu proje ile motivasyon kazandıklarını görmek bizleri oldukça mutlu etti. Rektörümüz Prof. Dr. Necdet Budak’ın vizyonu doğrultusunda üniversite-toplum ilişkisinin güçlendirilmesi gerektiği bilincinden hareketle benzer sosyal sorumluluk projelerini bölgede yaygınlaştırmak adına çalışmalarımız hızla devam edecek. Sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştirmemize yönelik bizleri her zaman teşvik eden ve destekleyen EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak’a, GSTMF Dekanı Prof. Dr. Alev Fatoş Parsa’ya, Bornova Gençlik Merkezi Müdürlüğü’ne, bizleri güler yüzleriyle ağırlayan Sarıyurt İlkokulu öğretmeni Uğur Özet’e, kıymetli yöre halkına, proje ekibimize ve minik öğrencilerimize teşekkürü bir borç bilirim” dedi.

“Köylerde okulun önemi ayrıdır”

Köylerde bulunan çocuklar için okulun önemli olduğuna değinen Sarıyurt İlkokulu öğretmeni Uğur Özet “Karne verme sevincini yaşadığımız bu günde sosyal etkinlik için bizi ziyaret edip çocuklarımızın ve dolayısıyla bizim sevincimizi artıran Ege Üniversitesi ve Bornova Gençlik Merkezi’ne teşekkür ederiz. Kırsal bölgelerde yapılan etkinlikler burada yaşayan çocuklar için farklılık yaratıp gözlerinin içini ışıkla dolduruyor, streslerini atmaya okula daha çok bağlanmalarına sebep oluyor. Ayrıca okulu da akademik kavramla birlikte sosyalleşilen bir yer haline getiriyor. Köyler için okul önemlidir, düğünler bu bahçede yapılır, çocuklar oyunlarını okuldan sonra bu bahçede oynar, mutluluklarını burada paylaşırlar. Bu sebeple misafirlerimizi köyümüzde ağırlamaktan dolayı çok mutlu olduk” dedi.

“İyi ki o çocukların yüreklerine girdik”

İzmir Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Bornova Gençlik Merkezi Gençlik Lideri Haluk Gürleyen ise, “Bayındır’ın en yüksek mahallerinden olan Sarıyurt Mahallesi’ne geldiğimizde çocukların ve velilerin mahcubiyeti, minnettarlığı her hallerinden okunuyordu. Bazen gençlik liderliği mesleğini yaparken zorlandığımız anlar, böyle anlar oluyor. Mahcubiyetin karşısında mahcup olmak. İyi ki o çocukların yüreklerine girdik ve bizleri hatırlamaları adına küçük hediyeler verebildik” dedi.

İzmir Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Bornova Gençlik Merkezi Gençlik Lideri Devrim Işık, “Sobanın yanında büyüyen çocukların gönülleri, sohbetleri de sıcak olur; işte böyle bir köydü Sarıyurt. İçeri girdiğimizde merakla bakan gözler, acaba ne olacak diye içine kapanan yüreklere konuk olduk, onlarla oyunlar oynadık, yarışmalar düzenledik. En önemlisi onların gönüllerine misafir olduk. Belki uzun yıllar sonra ismimizi hatırlamasalar bile yüreklerinde bu günün anısı hep var olacaktır” diye konuştu. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir