Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Cumhurbaşkanlığı Canlı Yayın Yönetmeni Özbay, genç iletişimcilerle buluştu

Ege Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı ile Kariyer Planlama ve Başarı Koordinatörlüğü tarafından düzenlenen “Kariyer Söyleşileri” kapsamında “Dijital Medeniyet ve Metaverse” konulu konferans, Cumhurbaşkanlığı Canlı Yayın Yönetmeni Okan Özbay’ın katılımıyla gerçekleştirildi. EÜ Fen Fakültesi Konferans Salonunda düzenlenen etkinliğe İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dilek Takımcı ile Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İhsan Yaşa’nın yanı sıra çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.

Konferansa konuşmacı olarak katılan Cumhurbaşkanlığı Canlı Yayın Yönetmeni Okan Özbay, “Dijital Medeniyet ve Metaverse” konulu bir sunum gerçekleştirdi. Sunumda öncelikle “Dijital” kavramını tüm detayları ile ele alan Özbay, kavramın temelinde internet ve yapay zekâ olduğu açıkladı. “Dijitalleşmeye Örnekler” başlığı altında “Dijital Devlet”, “Dijital Para”, “Dijital Kültür Endüstrisi” gibi konulara değindi.

 Özbay, “Medeniyet Unsurları” başlıklı tartışma konusunda ise; insan, şehir, toplum, teknoloji, ticaret, inanç, kültür ve adalet gibi unsurları dijital çağ koşulları çerçevesinde değerlendirdi. Özbay, konuşmasının sonunda dijital çağ koşullarında küresel ekonomi rakamlarını inceleyerek, günümüzdeki oyun pazarını ülkeler özelinde analiz etti.

Eğitim sisteminin dijitalleşme ve yenilikler doğrultusunda güncellenmesinin önemini vurgulayan İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Takımcı, “Fakülte olarak, sektörün önemli isimlerini tecrübelerinden faydalanmak üzere öğrencilerimizle buluşturmaya devam ediyoruz. Çünkü iletişim alanı yalnızca teorik eğitimin yeterli olduğu bir alan değil. Üniversite olarak, sektöre donanımlı nitelikte mezunlar kazandırabilmek için teorik ve uygulamalı eğitimi bir araya getiriyoruz. Bilgi ve iletişim teknolojilerinin getirdiği yenilikleri eğitim sistemimiz ile sentezliyoruz. Kendimizi daima güncelleyerek, öğrencilerimize bu algoritmalar doğrultusunda kalitesi akreditasyonla tescillenmiş bir eğitim veriyoruz. Tüm bu amaçlarımızın sonucu olarak, bugün yine sektörümüz için kıymetli bir ismi üniversitemizde ağırlıyoruz. Cumhurbaşkanlığı Canlı Yayın Yönetmeni Okan Özbay’a  katılımından dolayı teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Özbay, etkinliğin ardından Dekan Prof. Dr. Takımcı ile birlikte EÜ Medya Uygulama ve Araştırma Merkezi’ne (EGEMM) bağlı; Ege Üniversitesi TV Stüdyoları, Ege Ajans ve Radyo Ege Kampüs’ü ziyaret etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir