Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

EÜ devlet üniversiteleri arasında 2’nci sırada yer aldı

Türkiye’de en çok atıf alan 10 bin akademisyenden 320’si Ege’den

EÜ devlet üniversiteleri arasında 2’nci sırada yer aldı

Türkiye’nin en çok atıf alan bilim insanları sıralamasında Ege Üniversitesinden 320 akademisyen yer aldı. Devlet üniversiteleri sıralamasında 2’nci oldu.

Uluslararası sıralama kuruluşu AD Scientific Index’in Google Scholar açık profillerine göre AD Scientific Index- 2022 “Turkey Top 10.000 Scientists-Türkiye’de en çok atıf alan 10 bin akademisyen” listesi açıklandı. Listede Ege Üniversitesi, 320 akademisyeniyle devlet üniversiteleri arasında 2’nci sırada yer aldı.

Listeyi değerlendiren Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Araştırma üniversitesi etiketi alarak tarihi bir başarıya daha imza atan üniversitemiz eğitim -öğretim ve araştırma -geliştirme faaliyetleri başta olmak üzere bir çok alanda ulusal ve uluslararası ölçekte adından söz ettirmeye devam ediyor. Üniversitemiz belirlenen yol haritası doğrultusunda stratejik hedeflerini bir bir gerçekleştiriyor. Bilimsel başarılarına her geçen gün bir yenisini ekliyor.   Üniversitede oluşturulan bilim üretme ekosistemi nitelikli yayınlara, ödüllere ve indekslere de yansıyor. Hepimizin bildiği gibi akademide kaliteyi gösteren parametrelerden biri de H indeksidir. AD  Scientific İndex tarafından yayınlanan Türkiye’de en çok atıf alan 10 bin  akademisyen listesinde üniversitemizden 320 bilim insanı yer aldı. Devlet üniversiteleri arasında ikinci sırada yer aldığımız gurur veren bu başarıya üretkenlikleriyle katkı veren mensuplarımıza teşekkür ediyorum. Üniversite olarak nitelikli ve topluma faydalı bilgi üretmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Bilim insanlarının, H index, i10 index, atıf sayısı gibi verilerini temel alarak üretkenlik katsayısını ve üniversitelerin branşlardaki değerlendirmesini yapan bir çalışma olan AD Scientific Index verileri yayınlandı. 212 ülke ve 14 bin 110 üniversitedeki 712 bin akademisyenden oluşan listede yer alan Türkiye adresli Üniversite ve kurumlardaki en çok atıf alan ve en yüksek H index’ine sahip ilk 10 bin akademisyen yer alıyor. Ege Üniversitesinden 320 isim; gerçekleştirdikleri çalışmalarla en çok atıf alan ve en yüksek H index’ine sahip Türkiye’nin 10 bin akademisyenini gösteren listede yerini aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir