Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Ege Üniversitesi 3 alanda ilk binde yer aldı

Rektör Budak, “Yükseliş trendimizi sürdürülebilir kılmak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz”

Ege Üniversitesi, yükseköğretim kurumlarını derecelendiren sıralama kuruluşları tarafından yapılan değerlendirmelerde uluslararası arenada yükselişini sürdürüyor. Ege Üniversitesi, Times Higher Education (THE) 2022 Alan Bazlı Üniversite Sıralamalarında; mühendislik, yaşam bilimleri ve sağlık bilimleri alanlarında dünyada ilk bin üniversite arasında yer aldı.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Dünyadaki üniversiteler, ulusal ve uluslararası çeşitli sıralama kuruluşları tarafından belirli performans göstergeleri ve metriklere dayalı olarak sıralanıyor.  Üniversitemiz, bu sıralama kuruluşları tarafından yapılan derecelendirmelerde başarı ivmesini yükseltmeye devam ediyor. Uluslararası tanınır bir araştırma üniversitesi olma hedefimiz kapsamında yekvücut olan üniversitemiz, ‘THE 2022 Alan Bazlı Üniversite Sıralamalarında’ mühendislik, yaşam bilimleri ve sağlık bilimleri alanlarında dünyada ilk bin üniversitenin arasına girerken fen bilimleri alanında ise 1001+ aralığında yer aldı. Üniversitemiz, sağlık bilimleri alanında geçen sene olduğu gibi bu sene de 601’inci sırada listelendi. Türkiye’den 39 üniversitenin değerlendirildiği sıralamada Ege Üniversitesi, 4’üncü devlet üniversitesi olmayı başardı. Ziraat, biyoloji, spor bilimleri ve veterinerlik alanlarını kapsayan yaşam bilimleri kategorisindeki sıralamada bu sene de 801’inci sırada listelenen üniversitemiz, 20 Türk üniversitesi arasında 9’uncu devlet üniversitesi olarak yerini aldı. Özellikle ziraat alanında başarılı çalışmalarına devam eden üniversitemiz, Türkiye’nin devlet üniversiteleri arasında ziraat alanında 5’inci, spor bilimleri alanında 8’inci ve biyoloji alanında ise 9’uncu olarak yerini aldı. Mühendislik alanında 800-1000 aralığındaki yerini koruyan üniversitemiz, Türkiye’deki 36 üniversite sıralamasında ilk 10 devlet üniversitesi arasında yer alırken kimya mühendisliği alanında 7’nci, makine mühendisliği alanında ise 8’inci üniversite olarak kayda geçti. Ege Üniversitesi; kimya, çevre, jeoloji, dünya-deniz bilimleri, matematik-istatistik ve fizik- astronomi alanlarının değerlendirildiği fen bilimleri kategorisinde ise bu sene de 1001’inci sırada listelendi. Fen bilimleri alanında Türkiye’den 34 üniversite içerisinde 13’üncü devlet üniversitesi olan üniversitemiz, geçtiğimiz yıl 15’inci sırada yer almıştı” diye konuştu.

  “Paydaşlar için referans kaynağı oluyor”

Rektör Budak, “Üniversite sıralama metodolojileri içerisinde en bilinenler arasında olan THE Alan Sıralamalarında üniversiteler; eğitim, araştırma, atıf, uluslararasılaşma, sanayi geliri performanslarına ait göstergeler üzerinden puanlanıyor ve sıralanıyor. THE sıralamasının küresel tablosu, öğretim elemanları, uluslararası öğrenciler, üniversite üst yönetimleri, iş dünyası için önemli referans kaynakları arasında yer alıyor. Köklü birikimi ve son dönemde kalite ve akreditasyonda yakaladığı başarısı ile adından söz ettiren üniversitemiz, yeni dönemde de uluslararası ölçekte yükselişini sürdürmeye devam edecek. Bu yükseliş trendimizi sürdürülebilir kılmak için tüm mensuplarımızla birlikte var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Araştırma üniversitesi hedefimize çok yakın olduğumuz bu süreçte bu başarıların gelmesinden de son derece mutlu olduğumuzu ifade ermek isterim. Bu vesile stratejik hedeflerimiz etrafında kenetlenen güzide camiamıza bir kez daha yürekten teşekkür ediyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir